Ocak nasıl temizlenir?


Mutfak temizliği yapmaya kalkıştığımızda neredeyse bir günümüzü biter. Mutfak temizlerken her bir alanı, her bir aleti tek tek temizlememiz gerekir. Bu yüzden adım adım ilerleyerek, temizliği parça parça yaparak işimizi daha kolay bitirebiliriz. Ayrıca eğer mutfağın en kirli noktalarını gördüysek temizlikten geri dönmek imkansız bir hale geliyor. Hepimiz o tertemiz mutfakta yemek yapmaya bayılıyoruz. Bu yüzden temizlemek de bize kalıyor.

Mutfağın temizliğinde en önemli nokta ocak

Mutfakta ocak temizliği, hijyen sağlamak için yapılması gereken işlerin başında gelir. Ocağa dökülen yemek artıkları, zamanında temizlenmezse kuruyup kalıplaşır. Bu da kirleri daha zor çıkacak bir hale getirir. İşte bu nedenle düzenli olarak ocak temizliği yaparak lekelerin kalıcı olmasını önleyebiliriz. Tencereden taşan ya da dökülen yemek artıklarına, yemek piştikten sonra hemen müdahale etmeliyiz. Bu sayede ocak temizleme esnasında zorlanmayız.

Kirlerin ana noktası ocaktır. Elektrikli ya da gazlı, nasıl bir ocak kullanırsak kullanalım mutlaka kirlerden kurtulmamız gerekiyor. Öncelikle ocağın yemekleri tuttuğu teli kaldırmalıyız. Sonrasında bulaşık deterjanını süngere döküyoruz ve kirlerin üzerinden hafifçe geçiyoruz. Beş dakika bekledikten sonra süngerimizi güzelce yıkıyoruz ve üzerine çok az çamaşır suyu döküyoruz. Süngeri hafifçe ocağımızdaki yumuşayan kirlerin üzerine uyguluyoruz. Aynı şekilde gaz düğmelerinin etrafını ve çıkıyorsa altlarını aynı sistemle temizlemek mümkün. Çıkardığımız düğmeleri ılık suda bulaşık deterjanıyla yavaşça yıkamak onların da temizlenmesini sağlayacak.


Eğer aspiratör kullanıyorsak ve mazgalı çıkıyorsa onu da ılık su ve bulaşık deterjanı yardımıyla lavaboda yıkayabiliriz. Aspiratörün camını da aynı süngerle kolayca temizleyebiliriz. Her yeri iyice ovduğumuzdan emin olduktan sonra iyi sıkılmış temiz bir bezle tüm kirli köpüğü topluyoruz. Bezi yıkayıp tekrar iyice sıktıktan sonra bir kez daha üzerinden siliyoruz. Çıkarmış olduğumuz tüm parçaları yerine yerleştirdikten sonra ocağımız tertemiz hale geliyor.


Ocağımızın temiz ve parlak kalması için, dökülen ve sıçrayan yemekleri olabildiğince çabuk temizlemeliyiz. Unutmamalıyız ki günde beş dakikamızı ocağımızın üstünü silmeye ayırmak ayda bir saatlerce ocak temizlemekten iyidir. Temiz bir mutfak istiyorsak ilk önce temiz bir ocağımız olmalı.