Haluj tarifi


Çerkezce halu kelimesi ekmek demektir. Haluj, halive ve halujve şeklinde telaffuz edilen hamur işi çeşitlerinin genel olarak hepsi, mayalı hamurun yoğrulması ile çeşitli ebatlarda kesilerek ister yağda, ister suda pişirilmesiyle oluşmuş yerel yemeklerdir. Bu hamur suda haşlandığında psı haluj adını, kızartılınca ise şelame adını alır. Bakıldığında aynı gibi görünürler ama hepsi birbirinden farklı ve apayrı lezzetlerdir. Suda pişirilerek yapılan haluj bir çerkez mantısıdır.

Haluj hamuru için gerekli malzemelerimiz: Üç su bardağı un, bir buçuk tatlı kaşığı tuz ve bir su bardağı ılık su. Haluj hamurunun içi için gerekli malzemelerimiz ise: Altı adet orta boy patates, bir adet soğan, bir çay kaşığı pul biber, bir çay kaşığı nane ve tuz. Ayrıca haluj yani çerkez mantımızın sosu için de bazı malzemeler gerekiyor: Üç yemek kaşığı tereyağı, iki tatlı kaşığı pul biber, bir çay kaşığı nane ve son olarak sarımsaklı yoğurta ihtiyacımız var.

Haluj nasıl yapılır?

İlk olarak iç malzememizi hazırlamalıyız: Öncelikle soğanı yemeklik doğrayalım. Sonrasında doğradığımız soğanı sıvı yağ da kavuralım. Ardından tuz ve istenilen baharatları ekleyelim. Bu sırada patateslerimizi haşlayalım ve rendeleyelim. Rendelenmiş patateslerimizi kavrulmuş soğanın üzerine ekleyelim. Beş dakika daha bu şekilde kavrulduktan sonra soğumaya bırakalım. Haluj hamurumuzu hazırlamak için unu derin cam bir kaba eliyoruz. Ortasını açıp tuzu ekliyoruz ve parmak uçlarımızla hamuru yoğururken azar azar ılık su ilave ediyoruz. Yoğurup bir bütün haline getirdiğimiz hamuru üç eşit parçaya ayırıyoruz ve üzerine nemli bir bez örtüp 20 dakika dinlenmeye bırakıyoruz. Hamurumuz dinlendikten sonra çok ince olmayacak şekilde açıyoruz ve su bardağı yardımıyla yuvarlak şekilde kesiyoruz. Kesilen hamura bir tatlı kaşığı patatesli harçtan koyuyoruz ve önce baş parmağımızla ardından işaret parmağımızla kıvrım verip, içe gelecek şekilde bastırarak kapatıyoruz. Bütün hamurları bu şekilde yapıyoruz.Hamurlarımız hazır. Sıra geldi pişirmeye… Büyük derin bir tencereye su koyup kaynatıyoruz. Suya az sıvı yağ ve tuz ekliyoruz. Hamurları tek tek atıyoruz ve 10 dakika kadar pişiriyoruz. Patlamaması için çok pişirmemeye ve süzmemeye, kevgirle almaya özen göstermeliyiz. Tereyağı sos tavasında eritip hafif yanık hale gelene kadar kısık ateşte bekletiyoruz. İçerisine pul biberi ilave edip sos tavasını çevirerek sosu üç dakika pişiriyoruz. Tepsiye kevgirle aldığımız pişen hamurların üzerine önce sarımsaklı yoğurt, sonra sosumuzu ilave edelim. Çok çok lezzetli bir mantı yapmış bulunuyorsunuz.