Bebek kıyafeti alırken nelere dikkat etmeliyiz?


Dünyaya gelecek bebeğiniz için alışveriş yaparken en keyif aldığınız anlar o minik badileri, bluzları ve tulumları seçmek olacak. Bebeğinizi bu şirin kıyafetlerin içinde hayal ettiğiniz zaman bile çok mutlu olacaksınız. Fakat kıyafet seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var: Kıyafetlerde kullanılan malzemeden, dikiş yerlerine kadar her şey çok önemlidir. ”Bebek kıyafeti almakta ne var?” demeyin. Her işte olduğu gibi bu konuda da incelikler bulunmakta. Özellikle konu bebek olduğu için daha hassas olmalısınız.

Kıyafetlerin yumuşak olmasına dikkat edin

Bebeğinize alacağınız kıyafetleri seçerken kullanışlı ve rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Moda ikinci planda olmalı. Sentetik malzemelerden yapılan kıyafetler bebeğinizin cildini tahriş edeceğinden tercih etmemelisiniz. Her zaman yumuşak, kolay giydirilip çıkarılabilen ve düğme kullanılmayan giysilerden yana olmalısınız. Ayrıca bebeğiniz kıyafetlerin içinde rahat hareket edebilmeli. Emeklerken ya da dönerken kol ve bacak hareketlerini engellememeli, çorapları da yumuşak ve rahat bir bollukta olmalıdır.

Bebeğinizi kolaylıkla giydirebilmek için kolay giydirip çıkartabileceğiz kıyafetler seçmelisiniz. Yakası geniş olan ve boyundan geçerken zorlanmayacak, kolları bol ve az miktarda çıtçıtlı kıyafetler tercih etmelisiniz. Alacağınız kıyafetlerde kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda tüylü kıyafetler olmamasına da özen gösterin. Yıkanınca sarkmayan, çekmeyen, boya vermeyen kaliteli ürünleri ve kullanılan boya maddesinin bebeğinizde alerji yapma olasılığı olacağından standartları gösteren belgeli ürünleri tercih etmelisiniz. Bu tercihler bebeğinizin sağlığı açısından daha doğru olacaktır.


Bebeğinizin hassas cildini korumak, bebeğinizin güvende olmasını sağlamak ve kıyafetleri sürekli olarak hijyenik tutabilmek için, kıyafet seçimi konusunda dikkatli olmanız şarttır. Yanlış kıyafet seçimi bebeğinizin cildinin zarar görmesine, kansorejen maddelere maruz kalmasına ya da alerjik reaksiyonlarla karşılaşmasına yol açacaktır.


Bebeğinizin cildi ince ve dış etkenlere karşı daha duyarlıdır. Yağ tabakası yetişkinlere göre daha az olduğundan soğuğa karşı da dirençsizdir. Bu yüzden bebeğinizi özellikle ilk aylarda daha dikkatli giydirmeli, onun için özenerek seçtiğiniz cicili bicili kıyafetleri yıkarken bunların cildine doğrudan temas edeceğini unutmamalısınız. Bebeğinizin kıyafetleri için özel üretilen deterjanlar ya da sabun tozları tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır.