Sivilce için ev yapımı maskeler


Birçok kadının cildinde baş edemediği problemler vardır: Akne, sivilce, siyah nokta ya da sivilce izleri bu sorunlar arasındadır. Her kadın cildi için bazı hatalar yapmış olabilir, mesela sivilcesini sıkmış olabilir veya çok yorgun olduğu bir akşam makyajını silmeden uyumuş olabilir. Bunların haricinde bir de bir başkasına iyi gelen krem nedir diye sorgulanmadan kullanılarak yapılan hatalar var. Oysa böyle bir durum yoktur. Onun cildi yağlı bir tipken, sizin ki kuru bir cilt tipi olabilir. Size oldukça yağlı kremler çok iyi gelebilir ama bir başkasında sivilce veya akne oluşumuna neden olabilir.

Sivilcenin oluşumunu nasıl engelleyebiliriz?

Ergenlik dönemi başta olmak üzere her yaşta çıkabilecek olan sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın. Sıktığınız sivilcenin içerisindeki iltihap dışarı çıktığında başka sivilcelerin çıkmasına sebep olur. Bakterilerden uzak durmak için makyaj fırçalarınızı haftada bir kere olmak güzelce temizlemelisiniz. Cilt bakım merkezlerinde, bayan kuaförlerinde temizlenmeyen fırçalar ciltte akne, sivilce ve sivilce izleri yapabilmektedir. Mümkün oldukça kendi malzeme ve fırçalarınızı kullanın. Ciltte oluşan lekelerin ve sararmaların en büyük sebeplerinden biri ise sigaradır. Kesinlikle içmeyin ve içilen ortamlarda bulunmamaya dikkat edin. Yaşınız ilerlediğinde daha canlı ve daha genç bir cilde sahip olmak için cildiniz sağlıklı iken bakım yapmaya başlamalısınız. Sivilce maskeleri ve bunun yanında cilt temizleme uygulamaları ile cildinize iyi bakmanızı tavsiye ederiz.

Örnek olarak gül suyu ile yapacağınız bir maske cildinize çok iyi gelecektir. Gül suyu cildi temizlemek için sıkça kullanılan, önemli ve doğal bir üründür. Maske için gerekli olan malzemeler bir yemek kaşığı gül suyu ve bir yemek kaşığı baldan ibaret. Bu malzemeleri karıştırarak maskenizi hazırlayın. Cildinize sürüp 20 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayıp yüzünüzü temizleyin. Düzenli bir şekilde uyguladığınızda farkı göreceksiniz.


Maske yaparak cildinizi tedavi edeceğiniz malzemelerden bir tanesi de yumurta akıdır. Yarım tatlı kaşığı limon suyu ve bir tane yumurtanın akını kap içerisine koyup maske haline gelene kadar çırpın. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize sürün ve 20 dakika bekleyin. Haftada iki kere uygulayacağınız maskenizi yaptıktan sonra bol su ile yıkayın ve temiz bir cilde sahip olun.


Ev yapımı maskelerimiz içinde etkisini en hızlı şekilde gösterenlerden bir diğeri ise limonlu sivilce maskesidir. Hazırlamak için sadece iki malzemeye ihtiyacınız olacak. Üç yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ve iki yemek kaşığı balı aynı karıştırma kabına koyun ve güzelce karıştırın. İsterseniz bu karışımı doğrudan sivilcelerinizin olduğu bölgeye uygulayın ya da karışımı ocakta kısık ateşte bir süre kaynatıp soğuttuktan sonra uygulayın. 15 dakika uyguladığınız bölgede bekletin ve ardından ılık suyla güzelce temizleyin. Beklediğiniz sonucu hızlıca alacaksınız.