Kalp krizi nedir?


Kalp krizi, kalbimizin ana besleyici damarları olan koroner arterlerde oluşan tıkanma sonucu kalp kasının bir bölümünün oksijensiz kalmasına bağlı olarak, kalp kasında meydana gelen zedelenme olarak açıklanabilir. Kalp krizi ani gelişen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hem dünyada, hem de Türkiye’de en sık görülen ölüm nedenleri arasında kalp krizi yer alıyor.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kalp krizinin en önemli belirtisi şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüste, sol kolda, sırtta ve mide bölgesinden çeneye doğru yayılan kalp ağrıları kalp krizinin en çok görülen belirtileridir. Çok şiddetlidir ve çoğunlukla ani bir şekilde gelişir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en önemli belirtileridir. Fakat bununla birlikte farkına varılmadan ve herhangi bir ağrı hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebiliyor. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölüme sebep olabilmekte. Kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin hemen bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı alması gerekir. Erken müdahale edilmesi hayat kurtarabilir.


Kadınlar menopoz öncesinde östrojen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden büyük oranda korunurlar. Ancak kalp krizine maruz kaldıklarında, krize bağlı komplikasyonların ortaya çıkma oranı erkeklere oranla daha yüksektir. Ani ölümlerin tamamı kalp krizine bağlı gelişmez. Bir kısmı doğuştan var olan anomalilerle yani kalpteki yapısal bozukluklarla ilgilidir. Buna aileden geçen genetik faktörler, kalp kas dokusunun ileri derecede bozulması ile ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları eşlik eder. Sayılan tüm kalp rahatsızlıkları özellikle 35 yaşın altındaki insanlar için geçerlidir.


Kalp yetmezliği de kalp krizine neden olan sebeplerden biridir. Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında başlangıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığı görülürken, ilerleyen zamanlarda dinlenirken dahi nefes darlığı görülüyor. Kalp yetmezliğinin son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan bir halk sağlığı sorunu olarak biliniyor. Ancak günümüzde kalp yetmezliği hastalarının büyük bir bölümü, ilerleyen teknoloji ile hasta konforunu daha da artıran özel kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor. Kalp krizi riskine karşı en iyi önlem düzenli olarak doktor kontrolleri yaptırmak ve sebep olacak etkenlerden uzak durmaktır.