Kategoriler
Kişisel Bakım

Kalıcı makyaj sağlıklı mı ve bakımı nasıl yapılmalı?


Kalıcı makyajı genelde zamandan tasarruf etmek isteyen, yoğun tempoda çalışan ve sürekli makyaj yapmakla uğraşmak istemeyen kadınlar tercih ediyor. Bu gün sizlerle birlikte ”Kalıcı makyaj sağlıklı mı?” sorusuna yanıt arayacağız. Kalıcı makyaj deri altına iğne ile boya enjekte edilerek yapılır. Steril ortamlarda uygulanmadığı sürece kan yoluyla bulaşan hastalıklara sebep olabilir. En büyük riski kalıcı olmasıdır. Doğru zamanda doğru şekilde karar verilmeli. Kalıcı makyajı gerçekten yaptırmak istediğinize eminseniz mutlaka uzmanlara başvurmalısınız. Uzman kişilere yaptırmadığınız sürece cilt altına boya enjekte edildiği için kalıcı cilt sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlardan birkaçı yüzde morluk, şişlik, kaşta ve kirpikte kalıcı dökülmeler şeklinde özetlenebilir. Alerji yapma riski çok yüksek olan bu uygulama hekim tarafından kontrol edilerek uygulanmalıdır.

Kalıcı makyaj yaptıracağınız yere dikkat etmelisiniz

Enfeksiyon kapma riski bulunan bu uygulama tıbbı ortamlarda steril şekilde yapılmalı. Artık dövmeciler bile bu uygulamayı yapıyor. Gıda boyasıyla bile bu işlemi uygulayanlar bulunduğu için çok dikkatli olmalı ve mutlaka uzmanlara başvurmanızı tavsiye ederiz. Bu uygulamada steril ve tek kullanımlık iğne tercih edilmesi gerekir. Şeker hastalığı olan kişilerin yaraları çok geç iyileştiği için bu uygulamayı kesinlikle yaptırmamaları gerekir.


Kalıcı makyaj sonrası bakım nasıl yapılmalı?

Kalıcı makyaj yaptırdığınız yere Bepanthene Plus kremi sürülmelidir. Mesela kalıcı makyajı kaşınıza yaptırdıysanız, kontör içerisine sürerek 15 gün boyunca nemli tutmanız gerekiyor. Kalıcı makyaj yaptırdıktan sonraki günlerde makyajın yapıldığı bölgede hafif bir gerginlik olur. Bu nedenle kremi gün içerisinde dört ya da beş kez uygulamalısınız. Kalıcı makyaj yaptırdığınız bölgelerin 15 gün boyunca su ile temas etmesini engellemelisiniz. Özellikle havuz gibi bakteri ve mikrop çoğunluğu olan bölgelerde bulunmamalısınız. Kalıcı makyaj sonrasında makyajın yapıldığı yere 15 gün boyunca bir makyaj uygulamamalısınız.

Kalıcı makyaj yapılan bölge dudak ise mümkün olduğu kadar tuzlu yiyecekler veya tuz ile temas ettirmelisiniz. Uyguladığınız zaman kabuk bağlama gibi durumlar söz konusu olabilir. Kalıcı makyaj ardından kesinlikle solaryuma girmemelisiniz. Kalıcı makyaj sonrasında hafif kaşıntılar söz konusu oluyor. Bu nedenle kaşınan bölgelere kesinlikle dokunmamalısınız. Kalıcı makyaj sonrası kabuk bağlaması durumunda kabukları kesinlikle koparmamalısınız. Kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra güneşe çıkmanız gerekirse makyajı yaptırdığınız bölgeye kesinlikle güneş kremi sürmelisiniz.