Günde kaç litre su içmeliyiz?


Vücudumuzdaki her organın işlevi suya bağlıdır. Vücudumuzun yüzde 75’i su olduğu için bu oran düştüğü zaman hem metabolizmamızın yavaşlamasına, hem de vücudumuzda bulunan organların çalışmasında güçlük çekilmesine neden olur. Beynimizin yüzde 85’i, kaslarımızın yüzde 75’i ve böbreklerimizin yüzde 82’si su ile besleniyor. Temiz ve sağlıklı su tüketmediğimiz zaman vücudumuzda bulunan organlar işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Bu sebeple su tüketmemiz oldukça önemlidir. İdrar ve soluk soluyla ortalama iki buçuk litre su kaybediyoruz. Yüzde beş su kaybettiğimizde vücudumuzda direnç kaybı ve halsizlik meydana gelir.

Günlük su ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Bir kişinin günlük su ihtiyacı farklı etkenlere bağlı olarak değişmektedir: Kişinin sağlık koşulları, günlük aktiviteleri ve yaşadığı iklim su ihtiyacını etkilemektedir. Her ne kadar herkesin içmesi gereken su miktarı farklı olsa da, bunu hesaplamak kolay. Yetişkinlerde bu miktarın vücut ağırlığının yüzde üçüne yakın olması gerekir. Yani 50 kilo olan bir kişi bir buçuk litre, 90 kilo olan bir kişinin ise günde ortalama iki buçuk litre su tüketmesi gerekiyor. 0.03 rakamını kilonuz ile çarptığınız zaman kolayca günde ortalama kaç litre su ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz.

Vücudunuzun susuz kaldığını anlamak için elinizin üst kısmını, cildinizi parmaklarınızla çekin. Cilt elastikiyetinden vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Parmaklarınızla çektiğiniz cildiniz bıraktığınızda eski halini alıyorsa, bu durum vücudunuzun ihtiyacı olan suyu aldığını gösterir. Fakat cildiniz bıraktığınızda pürüzlü şekilde duruyorsa bu da susuz kaldığınızı gösterir.


Gerek çok su tüketmek, gerekse yeteri kadar su tüketmemek sağlığımıza zararlı durumlardır. Kişilerin günlük olarak tüketmeleri geren sıvı miktarını kendi koşullarına göre hesaplamaları gerekir. Sonuca göre gereken durumlarda ilgili değişiklikleri yapmaları sağlıkları ve vücut işleyiş düzenleri açısından büyük önem taşır.


Su tüketimimize ilave olarak, süt ve meyve suyu gibi içeceklerin bileşimlerinin de büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Hatta bira, şampanya ve kafeinli içecekler de katkıda bulunabilir. Ancak bu içecekler günlük sıvı tüketiminin ana bölümünü oluşturmamalıdır. Su en iyi seçeneğimiz olacaktır; çünkü kalorisizdir, pahalı değildir ve kullanıma hazırdır. Sağlığımız için günlük su ihtiyacımızı hesaplayarak tüketim gerçekleştirmeliyiz.