Evde ayak bakımı nasıl yapılır?


Ayaklarımız vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biridir. Ayak bakımımız ise sağlığımızın en önemli göstergesidir. Gün içinde sürekli ayakkabı ve çorapların içinde kalan ayaklarımız yeterli havayı alamadıklarından bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Genelde yalnızca yaz aylarında bakım yaptırıyoruz ancak ayaklarımız kış aylarında da bakımlı olmalı.

Ayak bakımı için ayakkabı seçimi çok önemli

Ayak bakımı yaparken en çok dikkat etmemiz gereken noktalardan bir tanesi ayakkabı seçimlerimiz olacaktır. Belki sizin için bakım çeşidi olarak görünmese de, ayaklarımızda oluşabilecek birçok sorunun engellenmesini ayakkabılar sağlamaktadır. Daha rahat, daha konforlu ve ortopedik ayakkabıları tercih etmemiz tırnak ve ayak bakımlarımız için oldukça önemlidir.

Sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için ilk olarak yapmamız gereken her gün ayaklarımızı sabunlayıp ılık suyla yıkamaktır. Ilık suyla yıkadıktan sonra canlandırmak için ise soğuk su ile durulamalıyız. Sonrasında parmak aralarında bile ıslak yer kalmayacak şekilde kurulamalıyız. Kuruladıktan sonra yumuşatıcı veya bakım kremleri sürebiliriz.


Hem erkek, hem de bayanlarda sıkça görülen ayak sorunlarından birisi de tabanlarda oluşan çatlaklar ve ölü hücrelerdir. Bunlar için ise çözüm yolu ponza taşıdır. Ayak bakımımız için özellikle banyoda ayaklarımız yumuşadıktan sonra ponza taşı ile tabanlarımızda oluşan ölü hücreleri temizleyebiliriz. Ölü hücreleri temizleyip banyodan çıktıktan sonra oluşan çatlakları engellemek için yumuşatıcı kremler sürmeliyiz. Fakat kremi parmak aralarına sürerken dikkat etmeliyiz. Çünkü parmak aralarının nemli kalması mantarlara yol açmaktadır.

Ayak bakımı yaparken tercih edebileceğiniz muhteşem uygulamalardan bir tane söyleyelim: Sabah uyandığınızda pamuk gibi ayaklara sahip olmak istiyorsanız ayaklarınıza yoğun bir şekilde yumuşatıcı krem sürdükten sonra pamuklu çorap giyin ve akşam o şekilde uyuyun. Sabah kalktığınızda ayaklarınız yumuşacık olacaktır. Yaz aylarında biraz zor olsa da çok iyi sonuç alacaksınız.


Ayak banyosu ile de bakım yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler: Bir tane limonun suyu, çay kaşığının ucu kadar tarçın tozu, dört tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım çay bardağı süt ve su. Evimizde sürekli bulundurduğumuz bu besinler sayesinde hem doğal, hem de düşük maliyetli bir ayak bakımı yapabiliriz. Öncelikle ayaklarımızın girebileceği büyüklükteki bir leğene sıcak suyu dolduruyoruz ve içerisine malzemelerimizi ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarımızı içinde 10 – 15 dakika bekletiyoruz ve iyice rahatlayınca ayaklarımızı sabunlayıp yıkıyoruz. Sonrasında havlu ile iyice kuruluyoruz. Hemen ardından ayak bakımı kremimizi sürüyoruz. Yapmanız gerekenler bu kadar basit!