Kategoriler
Çocuklar

Bebeklerde gaz sancısını azaltmanın yolları


Bebeğiniz dünyaya mide ve bağırsak sistemi tam olarak gelişmemiş şekilde gelir. Bu yüzden yetişkinlerde bulunan sindirime yarayan birçok enzim de bebeklerde henüz tam anlamıyla işlev görmemektedir. Gaz sancıları hafif veya şiddetli olarak birçok bebeğin karşılaştığı sorunlardandır. Gaz sancısı, bebeğe zarar vermeyen ve belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olaydır. Bu sancıları birtakım önlemler alarak azaltmak mümkündür. Ama ne yazık ki bazı bebeklerin gaz sancısı her türlü çabaya rağmen altıncı aya kadar sürebiliyor.

Anne sütü gaz sancısını azaltmak için en büyük etkendir

Bebeklerin anne sütüyle beslenmesi gaz sancısı problemini azaltmada çok etkilidir. Anne sütü, bebeklerin en kolay sindirebildiği doğal besin olduğu için gaz sancısını azaltıyor. Bebeklerin açlık nedeni ile ağlamaya başlamadan önce beslenmesi gaz sancısını azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağlayan bebek beslenme esnasında anne sütü ya da mama ile birlikte hava yuttuğu için bu da gaz sancısına neden oluyor. Bebeğin gazının sadece beslenme sonrasında değil, beslenme esnasında da çıkarılması gaz problemini azaltmada yardımcı oluyor. Emzirme esnasında meme değiştirirken ya da biberonla beslerken iki dakikada bir bebeğin gazı çıkarılabilir.


Emzirme aralıklarının ayarlanması bebeğin gaz problemini azaltmada etkilidir. Çok sık emzirilen bebeklerde sindirilen süt ile sindirilmemiş süt etkileşime daha kısa sürede geçerek gaz sancısına sebep olabiliyor.

Annenin bebeğine sakin, sevgi ve güven ile yaklaşması da dikkat edilmesi gereken önemli bir husus. Huzurlu ve güvenli olduğunu hisseden bebekte gaz sancısı şikayetleri daha az olabiliyor. Bazı müzikler bebeklerin rahatlamasını sağlar. Bebeğin anne karnındayken duyduğu anne kalp atımı seslerini dinletmek bazı bebekleri rahatlatmaktadır. Bu durumda bebek kendini güven altında hissetmektedir.

Annenin beslenmesi, bebeğin özellikle ilk altı ay temel besin kaynağı olan anne sütüne etki ettiği için çok önemlidir. Gaz yapıcı özelliği olduğu bilinen lahana, karnabahar, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, pişmemiş soğan ve sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata, portakal gibi besinlerin annenin daha az tüketmesi, bebeğin gaz sancısının azalmasına katkıda bulunabilir. Bebeğinizin rahatlaması için öncelikle sizin rahat, olumlu ve anlayışlı olmanız gerekir.