Bebekler ne zaman diş çıkarır?


Bebekleriniz diş çıkarma sürecine daha annesinin karnındayken başlıyor. Anne adayı hamileyken, bebeğinizin ileride süt dişlerine dönüşecek olan diş kökleri gelişiyor. Bebeklerin büyük çoğunluğu altı aylık ya da yedi aylıkken ilk dişlerini çıkarırlar. Minik bebeğinizin pembe diş etlerinin yerini dişlerin kaplaması ise ortalama üç yıla yayılan bir süreçtir. Fakat her şeyde olduğu gibi diş çıkartmada da bebeklerde farklılıklar görülebiliyor. Bazı bebekler üç ya da dört aylıkken diş çıkartabiliyor, bazıları ise 12 ya da 16 aylıkken dişlerini yeni çıkarmaya başlıyor. Genetik bir durum olduğu için dişin çıkma zamanı anne ve babadan geçen genlere göre de değişebiliyor. İlk olarak santral kesici dişler, sonra lateral kesici ve bunun andından da kanin çıkar. En son ise iki yaş civarında ağzın en gerisinde alt ve üst çenelerde bulunan azı dişleri çıkar. Üç yaşına geldiğinde artık bebeğinizin 20 adet süt dişi çıkmış olur. Bu süt dişleri ortalama altı yaşına kadar bebeğinizin ağzında kalır. Daha sonra dökülür ve yerine gerçek dişler çıkar.

Bebekler diş çıkarırken nelerle karşılaşırız?

Bebekleriniz diş çıkarken‚ ağrı ve buna bağlı huzursuzluklar görülebilir. Bebeğinizin ağzı sulanmaya ve fazla tükürük üretmeye başlayabilir. Salya miktarındaki artış‚ yanaklarda ve çene bölgesinde kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir. Kızarıklığı azaltmak için ıslanan bölgeyi kuru tutmaya özen göstermeli ve nemlendirici bebek losyonları sürmelisiniz. Aynı zamanda aşırı tükürük salgılanmasından dolayı öksürük oluşabilir.


Bebeğinizin dişlerinden dolayı yaşayacağı ağrı iştahsızlığa yol açabilir. Diş etleri kaşındığı için de eline geçirdiği her şeyi bu dönemde ağzına alma eğilimi gösterebilir. Ayrıca diş çıkarken bazen çıktığı bölgede çok hafif kanama da yapabilir. Bu kanama, mavimsi bir leke olarak görülebilir ve buna hematom denir. Fakat bu önemli bir durum değildir ve kendiliğinden zamanla geçer. Soğuk kompres uyguladığınızda acıyı azaltıp iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.


Diş çıkarma döneminde bebeğin ateşinin 37 dereceye kadar yükselmesi normaldir. Fakat bebeğinizin ateşi 38 derece ve üstündeyse ayrıca ishali varsa, beraberinde diş çıkartıyor olsa da doktora göstermeniz doğru olacaktır. İshal ve ateş gibi belirtiler diş çıkartma ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir. Bebekleriniz diş çıkartırken hastalıklara daha yatkın olurlar ve iyileşmeleri daha sorunlu olabilir.