Anne sütü nasıl oluşur?


Hamilelikte anne sütü üretimi, çok sayıda hormonun çalışması sonucuyla oluşur. Bu hormonların doğru zamanda ve doğru miktarlardaki varlığı, memedeki salgı bezlerinin ve süt kanallarının süt üretimi ve üretilen sütün salgılanmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesinde önemli rol oynar. Hamilelik döneminin ortalarında meme dokusunun salgı bezlerinden ve sütün temel yapı taşlarından olan laktoz ve proteinlerin büyük kısmı üretilmeye başlar. Fakat gerçek anlamda süt üretimi doğumdan hemen sonra başlamaktadır. Bu dönemde süt şeker, protein ve laktozun yanı sıra bebeğin savunma sitemini güçlendiren ve sağlığı için gerekli birçok maddenin bulunduğu biyolojik olarak çok zengin bir sıvı halini alır.

Süt üretimi ne zaman başlar?

Süt üretimi beynin alt kısmında bulunan ön hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde gerçekleşir. Hamilelik esnasında sütün göğüslerden gelmemesinin sebebi plesanta tarafından salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının prolaktin oluşumunu engellemesidir. Bebek doğduğunda plesenta dışarı atıldığından, kandaki östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesi düşer ve prolaktin hormonu devreye girerek göğüslerinden sütün gelmesini sağlar.

Bazı anne adaylarında hamilelik sırasında sütün geldiği oluyor. Bu durumla karşılaşan gebelerin göğüs uçlarını kesinlikle sıkmamaları gerekiyor. Çünkü bebek doğduktan sonra gelen ilk süt çok önemli. Kolostrum ya da halk arasında ağız sütü olarak tanımlanan bu sıvı anne adayının göğüsünden ilk dışarı çıktığı sırada çok değerlidir. Bu sıvı dünyadaki birçok olumsuzluktan korunması gerektiği için annenin göğüslerinde biriktirilir.


Yağ miktarı düşük, yüksek oranda proteinin yanında sodyum, potasyum ve magnezyum gibi birçok mineral içeren sarı renkli ve koyu kıvamda olan bu süt bebeğin bağışık sistemini güçlendirecek ve enfeksiyonlara karşı koruyacak maddedir. Hamileliğinin sekizinci ayında oluşumu gerçekleşen ve bebek doğduktan sonra yalnızca beş gün kadar üretilen bu sütü ziyan etmemek için dikkatli olmak gerekiyor.


Sütün gelmesinde en önemli etken emzirmektir. Bu sebeple, annenin sütü gelmeye başlamamış olsa bile erken dönemde bebeklerini düzenli aralıklarla emzirmeleri gerekir. Emzirme sırasında beyne ulaşan komutların neden olduğu olaylar, hem üretilen süt miktarını, hem de emzirme sırasında dışarı salgılanan süt miktarını arttırır. Sütünüzü en çok bebeğinizi emzirerek çoğaltabilirsiniz.