Kategoriler
Spor

Pilates egzersizleri


Pilates, vücudunuzu korumak ve geliştirmek için bir fizyoterapidir. Spor olarak yapılmasından çok terapi amaçlı yapılmaktadır. Vücudunuzun kas ve iskelet sistemini harekete geçirir. Özellikle omurilik ve bel ağrısı çekenler için çok faydalıdır. Omur yapısını esnetir ve ağrılarınızı azaltır. Pilatesin etkisini görebilmeniz için her gün düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Pilates hareketleri doğru uygulandığında vücuttaki yağları eritir ve kaslarınızı şekillendirir. Ayrıca bölgesel zayıflamada da etkilidir.

Pilates yeni başlayacaklar için biraz zor görünebilir. Fakat çok basit, eğlenceli ve rahatlatıcı bir egzersizdir. Düzenli yapıldığında etkisi mutlaka görülür. Pilatesin temel hareketlerini bilmeniz egzersizi kolaylıkla ve düzenli bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Pilates hareketleri için her gün düzenli olarak yarım saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır.

Evde kolayca yapılabilecek pilates hareketleri

İlk olarak pilates ile göbek egzersizini anlatacağız. Öncelikle düz bir zemine oturmamız gerekiyor. Mekik hareketini biraz daha farklı şekilde yapacağız. Belimizi oturduğumuz zemine bırakırken bacaklarımızı, boynumuzu ve kollarımızı kıvırmadan kaldırmaya çalışacağız. Bacak ve kollarımız arasındaki mesafeyi yavaş yavaş daraltıyoruz. Yukarı kalkarken, derin bir nefes alıyoruz ve bacaklarımızı indirirken aldığımız nefesi yavaş yavaş veriyoruz.


İkinci hareketimiz ise gerilme. İlk olarak düz bir zemine sırt üstü yatıyoruz ve kollarımızı dik bir şekilde yukarı kaldırıyoruz. Derin bir nefes alıyoruz ve sonrasında gövdemizi doğrultarak, başımızı dizlerimizin arasına alıyoruz. 10 saniye bu pozisyonda kalıyoruz. Nefes egzersizimiz de hareketimize eşlik etmeli. Vücudumuzu bu şekilde düz yatarak esnetiyoruz. Ayak ve el üstlerimiz yukarı bakacak şekilde gergin olmalı.

Pilates hundred hareketi için düz bir zemine sırt üstü uzanıyoruz. Kollarımızı yine yukarıya uzatıyoruz, bu defa belimizi kaldırmadan boyun ve kollarımızı yukarı doğru kaldırıyoruz. Boynumuzu kaldırırken derin nefes alıyoruz ve yere doğru bırakırken nefes veriyoruz.

Bel egzersizimiz için ise havada bisiklete binme ve pedal çevirme hareketi yapacağız. Yine düz bir zemine sırt üstü uzanıyoruz. Belimizden tutarak, bacaklarımızı ve kalçamızı yukarı kaldırıyoruz. Yukarıda iken dengemizi iyice sağladıktan sonra önce bir dizimizi, sonra diğer dizimizi kıvırıyoruz. Nefes alıp verme egzersizimiz ile birlikte pedal çevirme hareketi yapıyoruz.

Şimdi ise bacak egzersizi için yere oturup, ellerimizin üzerinde tüm vücudumuzu havaya kaldırıyoruz. Sadece ellerimiz ve ayak topuklarımız yere temas etmeli, tüm vücudumuz havada olmalı. Bu şekilde pozisyonumuzu sabitliyoruz ve ayağımızı nefes alarak yukarı kaldırıyoruz sonra nefes vererek indiriyoruz. Hareketi, sağ ve sol ayaklar için ayrı ayrı uyguluyoruz.