Hamilelikte grip nasıl geçer?


Grip yani influenza her yıl yaklaşık insanların yüzde 20’sinde görülen ciddi bir hastalıktır. Tıbbın gelişmediği dönemlerde grip sebebiyle birçok insan hayatını kaybetmiştir. Ancak günümüzde grip kolaylıkla başa çıkabildiğimiz bir hastalık. Tabi bu durum hamilelerde biraz daha değişiklik göstermekte. Çünkü hamilelikte grip çok daha şiddetli yaşanıyor. Bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerin üzerindeki yükler fetüsün gelişmesiyle artıyor. Anne adaylarında bu sebeplerden grip daha etkili oluyor. Grip özellikle de altıncı aydan sonra çok daha zor atlatılabilir bir hastalık haline geliyor. Tıbbın gelişmediği dönemlerde gripten korunmak isteyen gebeler hemen ilaç kullanmaya başlıyorlardı. Ancak ilaç kullanımının bebek üzerindeki olumsuz etkilerini bilmiyorlardı. Her geçen gün ilaçların bebek üzerindeki etkileri ortaya çıktıkça anne adayları da ilaçlardan uzak durmaya başladılar. Bu sebepten günümüzde hamilelerdeki grip için ilaç kullanımı oldukça düşük seviyeye indi. Bu durumda hamileleri grip olduklarında çok zor bir süreç bekliyor. Bir yandan hamileliğin getirdiği sıkıntıları yaşayıp, bir yandan ise ilaç kullanmadan griple baş etmeye çalışmak gebeler için çok zor oluyor.

Gebelikte gripten nasıl korunulur?

Birçok hastalık gibi, grip için de hastalığı tedavi etmekten önce hastalıktan korunmak geliyor. Bunun için gebelerin dengeli beslenmeleri, yeterince dinlenmeleri ve uyumaları çok önemlidir. Böylece bağışıklık sistemlerini güçlü tutmuş olurlar. Ayrıca gebeler hasta kişilerle temastan kaçınılmalılar. Sinema, tiyatro gibi kapalı ve kalabalık yerlerde vakit geçirilmemeliler. Bunların haricinde el hijyenlerine çok dikkat etmeliler.

Hamilelikte gribi kolayca geçirmenin tek yolu dinlenmeden geçmektedir. Dinlenmek gribin en büyük ilacı olsa bile evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerle gribin olumsuz etkilerini hafifletmek mümkün olabiliyor. Grip olan bir gebenin burun tıkanıklığını gidermesi ve solunumunu rahat sağlanması için önereceğimiz bir yöntem var: Bir tatlı kaşığı tuzu yarım litre suda çözdürüyorsunuz. Yapılan bu karışımı burnunuza çekmek burun tıkanıklığınızı giderecektir.


Anne adayının öksürüğünü kesmek için ise ballı süt karışımı içmesi olumlu etki sağlayacaktır. Ya da süt tüketemeyen anne adaylarının sıcak limon suyu veya elma suyu içmeleri öksürüğü kesmede faydalı olacaktır. Hamilelerin bitki çayı içmeleri sağlıklı değildir. Fakat adaçayı ile boğaz gargarası yapmaları, boğaz şişliğini almakta ve ağrısını dindirmektedir. Vücut dirençlerini artırmak için C vitamini içeren besinlerden bol bol tüketilmeleri iyi olacaktır.


Hamilelik sürecinde bolca sıvı alınmalısınız. Odanızın sıcaklığı çok iyi olmalıdır. Ayrıca boğaz kuruluğunu gidermek için de ılık ve taze sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz. Anne adayının ateşini çok dikkatli bir şekilde izlemesi çok önemlidir. Eğer ateş yüksekliği var ise nemli bezleri kollara, bacaklara ve alın bölgesine koyarak ateşi düşürülmeye çalışılmalı. Eğer titreme var ise ılık bir battaniye örtülmelidir.