Bebekler ne zaman yürümeli?


Sağlıklı bebekler genelde 11 ay ile 18 ay arasında yürümeye başlarlar. Bebeklerin yürümeye başlaması bir anda gerçekleşen gelişme değildir. Bebekler bir yaşına kadar yürümek için çaba gösterirler. Yeni doğan bebeklerde yürüme refleksi denilen bir refleks vardır. Bu yüzden bebekler ayaklarının üzerine konulduğunda refleks olarak hemen yürümeye çalışırlar. Fakat bebeğiniz dört, beş aylık olduktan sonra yürüme refleksini kaybeder. Sonrasında tekrar ayağa kalkma eylemine başlarlar ve dokuz aylık kadar olduklarında çevrelere tutunarak ayağa kalkmaya çalışırlar. Bebeklerinizde yürüme dönemi 18 aydan daha geç olmadığı sürece bir sorun yoktur.

Bebekler yürüme zamanlarında değişiklik gösterir

Yürüme her bebeğe göre değişiklik göstermektedir. Bazı bebekler çok hareketlidir. Erken yürümeye başlayabilirler, 10 aylık ya da 11 aylık olduktan sonra yürüme çabasına girebilirler. Ayrıca bebeklerde yürüme dönemi çok önemlidir. Bir sinirsel gelişimin sonucu olarak görülür ve bebeklerde yürüme dönemi öncesi huzursuzluk, iştahsızlık gibi belirtiler olabilir.


Etrafınızda sizin bebeğinizden daha küçük bebekler yürüyor, ancak sizinki henüz yürümüyor olabilir. Hemen panik yapmanıza gerek yok. Çünkü genellikle bebekler 12 ay ve sonrasında yürümeye başlar. Bebeğinizin yürümesine destek olmak için, karşısında çömelerek ya da durarak, ellerinden tutarak onu yürümesi için teşvik edebilirsiniz. Zaman zaman yürüme 18 aya kadar gecikebilir. Bu durumda bir problem yok merak etmeyin. Göbeğinin üstüne giden bebekler emekleyenlere göre daha geç yürüyebilmektedir. Ayrıca iri veya kilolu bebekler ayağa kalkmak için daha fazla güce ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten geç yürüyebilirler. Orta kulak iltihabı da dengeyi bozarak yürümeyi geciktirebilir. Bebeğiniz 18 ayı geçtiyse ve hala yürümediyse bu sebeplerden olabilir. Bir doktora göstermenizde fayda var. Daha büyük kardeşi olan bebekler büyük olanı taklit edip ona yetişebilmek için de daha erken yürüyebilirler.


Bebeğiniz yürümeyi öğrenirken ayakalarının çıplak olmasında fayda vardır. Böylelikle yürümeye çalışırken denge ve koordinasyonunu daha iyi kazanır. Bebeğinizin ayakları sıkı ayakkabı ve çoraplar ile sarıldığında düzgün gelişme gösteremez ve yürümesi gecikir. Ayakkabı aldığınızda esnek olmasına dikkat etmelisiniz, esnek ayakkabı kolaylıkla ikiye katlanabilir ayakkabı demektir. Bu tip ayakkabılar bebeğinizin ayağını sıkmaz ve hiç yokmuş gibi rahatça yürüyebilir. Bebeğiniz yürümeye başladığında evinizin içinde bebeğinize zarar vermeyecek güvenli bir ortam yaratmanız gerekiyor. Yürüyeceği zeminde takılabileceği şeyler olmamalı ve yerler temiz olmalıdır. Bebek düşebileceğinden ve kaldırma ihtiyacı duyulacağından asla yalnız bırakılmamalıdır ve temkinli davranılmalıdır.