Perde temizliği nasıl yapılır?


Tercih edeceğiniz perde modelleri evinizin atmosferini olumlu ya da olumsuz değiştirir ve ev dekorasyonunda en önemli parçalardandır. Perdelerin birkaç çeşidi vardır ancak tül perde, stor ve zebra perde en çok tercih edilenler arasındadır. Fakat bu perdelerden herhangi birini alırken ilk sorduğunuz soru ”Temizliği kolay mı?” Oluyor. Daha perdeyi almadan, kullanmadan ve rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacağınızı bilmek istiyorsunuz. Çünkü, perdenin nasıl kirlendiğini, temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcadığınızı biliyorsunuz. O zaman biz de size bu perdelerin en kolay nasıl temizleneceğini anlatalım.

Stor ve zebra perde temizliği

Stor ve zebra perde kumaşları, genelde yüzde 100 polyesterden üretilmektedir. Bazı ürünlerin de keten ve pamuk karışımları vardır. Fakat bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerindeki apre kaplamalarıdır. Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havayla irtibatını tamamen keserken, stor perde ve zebra perde üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar. Bu sistem sayesinde, stor ve zebra perdeler dayanıklı ve kullanışlı hale gelirler. Üzerindeki apre kalitesine bağlı olarak, kullandığınız yerin şartlarına göre üç veya beş yıl herhangi bir temizlik gerekmez.

Stor veya zebra perdenizin temizliğinde, perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlamalısınız. Çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekiyor. Kırışma ve katlanma olduğunda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez. Kötü bir görüntü oluşur. Stor veya zebra perdenizi temizlerken beyaz sabun ya da şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su kullanmalısınız. Bunlarla birlikte yumuşak bir temizleme süngeri hazırlamalısınız. Stor veya zebra perdenizi yukarıda tamamen toplayınız ve borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız. Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu çevirin perdenizi tamamen açın. Temizleme süngerinizi hazırladığınız su ile ıslatın ve perdeyi nemli kalacak şekilde silin ve fazla güç harcamadan temizlemeye özen gösterin. Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız. Daha sonra ise kuru ve yumuşak bir havlu ile perdenizi tamamen kurulayınız. Yine yerde borusuna tamamen sarın ve yerine takın. Taktıktan sonra da perdenizi aşağıya kadar indirin iyice kuruması için bekleyin. Bu uygulamaları doğru şekilde yaptıktan sonra perdenizin tertemiz olduğunu göreceksiniz.


Tül perde nasıl temizlenir?

Çoğunlukla açık renk olarak tercih edilen tül perdelerinizin temizliği de evdeki hijyen açısından oldukça önemlidir. Tül perdelerinizin temizliğini her mevsim geçişinde yapmanız önerilir. Genellikle açık renk olanları tercih ettiğiniz tül perdeler tozdan ve kirden çok çabuk etkilenirler. Eğer evinizde soba veya petek varsa, odalarda sigara içiliyorsa ya da çok tozlu bir yerdeyseniz tül perdelerinizin temizliğini daha sık yapmalısınız.

İlk olarak tül perdenizi kornişten yavaşça çıkartın. Eğer varsa tülünüzde bulunan bazı lekeler için yıkama öncesi müdahale etmelisiniz. Kaliteli olan sıvı deterjanları kullandığınızda çoğu zaman kusursuz bir şekilde lekeyi çıkartmaya yeterli olacaktır. Mutlaka yıkayacağınız ürünün etiketini kontrol edin ve uygulayacağınız metodu önce ürünün ufak bir bölgesinde test edin. Seçtiğiniz sıvı deterjanı lekenin bulunduğu bölgenin arkasına da uygulamayı ihmal etmeyin. Fakat lekeli bölgeyi ovalamayın; tülünüze zarar verebilirsiniz.


Tül perdelerinizi çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Fakat kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su tül perdenizin çok kırışmasına ve daha çabuk yıpranmasına sebep olacaktır. Narin yıkamayı seçerek ya da tül programı varsa onu seçerek, 30 derecede yıkamanız doğru olacaktır. Kırışmasını engellemek için tül perdenizi kornişten çıkarır çıkarmaz bekletmeden yıkamalısınız. Aynı şekilde makineden çıkar çıkmaz da bekletmeden asmalısınız ve kendi kendine kurumaya bırakmalısınız.