Kategoriler
Kişisel Bakım

Kuru ciltler için öneriler


Cilt kuruluğu birçok insanın rahatsız olduğu ve özellikle kış aylarında daha sık görülen bir durumdur. Kış ayları havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltması ve de soğuk hava dolayısıyla terlemede azalma yapar. Bu durum da cilt kurumasının oluşmasına neden olur. Çok kuru cilde bakım yapmadan kendi haline bırakmak doğru olmaz. Bırakıldığında kırışıklıkların daha erken oluşmasına, mevcut kırışıklıkların derinleşmesine, cildin pul pul olmasına, tahrişe ve kızarıklıklara sebep olunur.

Cildinizin kurumasını önlemenin yolları

Cildinizin kurumasından korunmak mümkün. Nemlendirici kullanmanın yanı sıra güneş ışınlarından korunmayı bir alışkanlık haline getirmeniz bu noktada önemli. Ayrıca evde yapacağınız maskelerle cildinizin kurumasını önlerseniz kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilir ve cildinizin sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak su ile banyo yapmamalısınız. Özellikle her gün yıkanma alışkanlığınız varsa mutlaka yıkanma sıklıklarınızı azaltmanız gerekir. Yıkanırken kullandığınız ürünlerin doğru ürünler olduğuna dikkat etmelisiniz. Kurutmayan sabunlar ve şampuanlar kullanılmalı, bunun için de ürünlerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçmelisiniz. Yıkandıktan sonra cildinizi çok kurulamamalısınız ve hafif nemliyken cilt tipiniz için uygun olan nemlendiricileri uygulamalısınız.


Bulunduğunuz ortamı nemlendirmek de cilt kuruluğunuzu azaltacaktır. Kalorifer peteklerine koyacağınız su kapları ya da ıslak havlular bulunduğuz ortamdaki nem kaybını önleyecektir. Ayrıca bulunduğunuz ortamda buhar makinesi bulundurmanız da nem kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra ek olarak maskeler de uygulayabilirsiniz. Bal ve muz ile yapılan maskenin kuru ciltlere iyi geldiği biliniyor. Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet orta boy muz, bir tatlı kaşığı yağsız yoğurt ve üç çay kaşığı bal. Öncelikle muzu bir kasede kaşığın tersiyle iyice eziyoruz ve diğer malzemeleri ekliyoruz. Yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Sonra ise hazırlamış olduğunuz maskeyi parmak uçlarınızda yüzünüze orantılı bir şekilde sürün. 15 – 20 dakika kadar sonra yüzünüzdeki maskeyi ılık suyla yıkayıp nemlendirici sürebilirsiniz.

Antioksidan bakımından zengin olan muz yüzünüzü temizlemenize yardımcı olur ve içindeki C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum ile yüzünüzü besler. Ayrıca muz cildiniz tahriş olduysa yatıştırır ve tahrişe bağlı kızarıkların görünümünü azaltır. Balın ise antibakteriyel etkisi vardır ve çok iyi bir nemlendiricidir. Bu maske ile cildinizin nemini koruyabilir ve kırışıklıkları geciktirebilirsiniz.