Kategoriler
Beslenme

Bol proteinli içecek tarifleri


Protein alımı her yaş grubu için önemlidir. Yeterli protein alınmadığında kasların yıkımı gerçekleşecektir. Bu durum da güçsüz ve bitkin düşürür. Günlük kilo başına bir gram protein alınması gerekiyor. Spor yapanlar içinse kilo başına günde iki grama kadar çıkabiliyor. Yeterli ve dengeli beslenmeyle protein ihtiyacını karşılamak mümkün. Fakat bazen besinlerden aldığımız protein yeterli gelmediğinde bu ihtiyacını protein içecekleri ile karşılayabilmek de mümkün.

Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tarifler

İlk tarifimiz lor peyniri ile yapılıyor. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz lor peyniri protein içeriği açısından da oldukça değerli bir besindir. Tarif için ihtiyacımız olan malzemeler: İki su bardağı su, üç ya da dört çay kaşığı kakao, bir adet muz ve 250 gram lor peyniridir. Öncelikle bütün malzemelerimizi bir kap içerisine koyuyoruz ve çırpıcıyla iyice karıştırıyoruz. Çırpmak için elektrikli mutfak aletlerinden de yardım alabiliriz. Yaklaşık 10 – 15 saniye kadar karıştırdığımızda istediğimiz kıvamı elde edebiliriz. Karışımın içindeki muzu sevmeyenler kullanmak zorunda değiller. Ancak biz hem lezzet katsın, hem de aroma versin diye muz koymayı tercih ettik. Hazırlamış olduğunuz lorlu ev yapımı protein içeceğiniz ortalama 25 gram protein ve 200 – 250 gram da kalori içermektedir.


İkinci tarifimiz ise bol proteinli yumurtadan yapılıyor. Gerekli malzemelerimiz: 300 ml yarım yağlı süt, üç tatlı kaşığı kakao ve iki yumurta akı. Tüm malzemelerimizi bir kap içerisine koyuyoruz ve iyice karışana kadar el blenderından geçiriyoruz. Sonrasında iyice çalkalamak için bir şişe içerisine koyuyoruz ve hazırlıklar tamamlanıyor. İhtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla yapıp tüketebilirsiniz.

Bir protein bombası tarif daha! Hazırlamak için gereken malzemelerimiz: İki yemek kaşığı yulaf ezmesi, iki adet orta boy muz, üç yemek kaşığı protein tozu, iki bardak soğuk su, yarım çay kaşığı tarçın ve beş adet buz parçası. Bu malzemelerin hepsini bir kaba koyduktan sonra iyice blenderdan geçiriyoruz ve akışkan kıvam haline getiriyoruz. Sonrasında ise güzelce çalkalıyoruz. Bol proteinli ve lezzetli tarifimiz hazır. Kullandığımız protein tozları sayesinde içeceğimizin protein oranı yeterli düzeyde artacaktır.

Protein tozu olarak piyasada bulunan besin takviyeleri, vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için büyük kolaylık sağlıyor. Ancak yine de doğal yollarla tüketmek her zaman daha sağlıklı. Spor öncesinde ve sonrasında protein tozu içmek yerine kendinize protein deposu bir içecek hazırlamak sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.