Kategoriler
Beslenme

Sarımsağın sağlığımıza faydaları


Sarımsak çok eski zamanlardan beri sağlık dostu olarak bilinen bir besin kaynağıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar da sarımsağın birçok açıdan sağlığımız için faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sarımsağın keskin kokusu olduğu için genelde tüketim aşamasında sıkıntı ve sınırlamalara neden olmaktadır. Ancak sağlığımıza olan faydasını bilen kişiler bu sorun için de bir çözüm üretmiş ve ufak parçacıklar halinde doğranarak yutulmasını tavsiye etmektedirler. Ayrıca sarımsak salatalara ve yemeklere katılarak da tüketilebilir. Sarımsağın sağlığımız açısından bu kadar önemli olmasını sağlayan içerisinde barındırdığı B6 ve C vitaminlerinin haricinde demir, kalsiyum, bakır ve manganez gibi birçok değerli mineralleri ve elementleri içermesidir.

Sarımsak tüketimi yararlı mı?

Sarımsak tüketmek bağışıklığı arttırır. Deney tüplerinde yapılan testlerde sarımsağın kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Bu testlere dahil olan bazı insanlarda da aynı sonucu vermiştir. Sarımsak tüketmeniz sizi kanserden koruyabilir. Yapılan araştırmada düzenli olarak sarımsak, sebze ve meyve yiyen kadınlarda kolon kanseri riskinin yüzde 35 azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca ameliyat olamayacak durumdaki kolon, ciğer ya da pankreas kanseri hastalar altı ay boyunca sarımsak tükettiklerinde bağışıklık sistemlerinin geliştiği gözlemlenmiştir. Sarımsağın sağlık açısından bir diğer faydası ise iltihaplı bir ekleme ya da kasa iyi gelmesi. Sarımsak yağı ile ovma yöntemi iltihabı söküp atmaya yardımcı olacaktır.


Sarımsağın kolesterol seviyesini arttırdığı söylense de araştırmalar arterlerde ve tansiyonda olumlu etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar kırmızı kan hücrelerinin sarımsak sayesinde sülfürden hidrojen sülfid gazına dönerek damarlarımızı genişlettiğine ve bu yollar kanın rahat akmasına yardımı olduğunu söylüyor. Sarımsak aynı zamanda mantar tedavisinde de kullanılır. Fungus ile savaşır ve mantardan kurtulmanızı sağlar. Eğer ayağınızda mantar varsa, ayağınızı sarımsak suyuna batırın ya da ayağınıza kaşıntı yaratan mantar ile savaşması için çiğ sarımsak sürün.

Sarımsağın cildimize de faydaları vardır. Sarımsağın antioksidan ve anti bakteriyel etkisi akne kaynaklı bakterileri yok ederek cildimizi temizler. Sivilcemize sarımsak sürdüğümüzde yok olduklarını görebiliriz. Fakat bu biraz yanma hissi yaratabilir. Ayrıca sarımsak jelleri saçların sağlıklı olmasında da etkili.

Sarımsağın sağlığımıza faydaları saymakla bitmez, ama beslenmemize birden çok fazla eklememeliyiz. Aşırı sarımsak tüketimi, mide rahatsızlıkları, gaz, ishal, ağız kokusu ve kötü vücut kokusu yaratabilir. Eğer çok miktarda taze ve kuru sarımsak ile temas edersek, derimizde karıncalanma hissedebiliriz. Sarımsaktan kaynaklı doku bozukluklarından kaçınmak için mutfak eldiveni kullanmalıyız.