Kategoriler
Çocuklar

İngilizce öğrenmenin pratik yolları


İngilizce, öğrenmesi zevkli bir dildir ama öğrenim sürecinin diğer dillere göre daha kolay olduğunu düşünsek de 750 bin kelime vardır. Onları doğru telaffuz etmeye çalışmak dil öğrenme konusunda yetenekli olan kişiyi bile vazgeçirebilir. İngilizceyi hızlı öğrenmek imkansız gibi gözükebilir. Ancak doğru stratejiye sahip olduğunuz sürece öğrenmek imkansız değildir. İngilizceyi daha hızlı öğrenmenin bazı püf noktaları vardır.

Öncelikle ingilizceyi yaşantınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Bir gününüzün en azından yarım saatini ingilizceye ayırmalısınız. Tabi daha fazla vakit ayırma şansınız var ise sizin için daha faydalı olacaktır. Her gün dil öğrenmek için ayırdığınız saati kesinlikle geçiştirmemeli ve başka güne ertelememelisiniz. Düzenli bir şekilde çalışmanız yavaş yavaş da olsa ilerleme göstermenizi sağlayacaktır.

Çocuklar gibi öğrenin

Çocuklar için hazırlanmış olan kitaplar, filmler ve televizyon şovları genelde başlangıç seviyesinde olduğu için öğrenmenize daha kolay yardımcı olacaktır. Çocukların, yetiştiklerden daha hızlı ve kolay dil öğrenmesindeki en büyük sebeplerden biri dinleyerek öğrenmeleridir. Bir diğeri ise hata yapma korkusu olmadan konuşmalarıdır. Çocuklar İngilizce’yi okuma ve yazma olmadan öğrenirler. Onların öğrenmelerini sağlayan ise etraftaki her şeyi dinlemeleridir. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek için filmler ve televizyon programlarını izleyin ya da İngilizce müzikler dinleyin. Çevirilerine bakın ve kelimeleri anlamaya çalışın. Burada kullanılan kelimeleri zamanla siz de konuşmalarınızda kullanacaksınız.


Yapacağınız ikinci çalışma ise okumak olmalıdır. Bu iki aktiviteyi aynı anda yapmak çok faydalıdır. Yani aynı anda hem okuyup, hem de dinlemek size çok büyük fayda sağlar. Okuma ve dinleme çalışmalarınızda dikkat etmeniz gereken en önemli kriter ise kullandığınız parçaların kolay olmasıdır. İlgi alanlarınıza hitap eden konular seçmeniz sıkılmanıza engel olacaktır. Okuduğunuz ve dinlediğiniz parçaları kolayca anlayabilmelisiniz. Çocuk gibi düşünmenin ve çocuk materyallerinin İngilizce öğrenmeniz için etkili bir yöntem olduğunu söylemiştik. Çocuklar için hazırlanmış İngilizce yazılarını okumak da dil öğrenmenize yardımcı olacaktır.

İngilizce öğrenmek amacıyla kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri de online videolardır. İnternette İngilizce dil öğrencileri için birçok sayfa mevcut. Bu sayfalar size İngilizce’nizi geliştirmenizde size yardımcı olacaktır.

Ana dilinizdeki kelimelerin İngilizce karşılığını kağıtlar üzerine yazarak bu sözcüklere günlük konuşmalarınızda kullanabilirsiniz. İlk başlarda kartların Türkçe çevirisini de kullanarak bu sözcüklerin aklınızda kalmasını sağlayın. Sonrasında ise İngilizce’lerini kullanarak bu sözcüklerin Türkçe karşılığını hatırlamaya çalışın. Bu sayede kelimeleri daha hızlı öğrenebilirsiniz.