Kategoriler
Spor

Dambıl hareketleri ile hayal ettiğiniz vücuda sahip olun


Herkesin sahip olmak istediği ve hayal ettiği bir vücut vardır. Bu yolda ne yapması gerektiğini öğrenmek isteyen birçok insan bulunmaktadır. İki dambıl ile istediğiniz vücuda sahip olmak için, ilk önce unutmamanız gereken şey sabırlı ve kararlı olup, istediğiniz vücudu oluşturmak için çalışmalarınızı aksatmadan düzenli olarak devam etmenizdir. İstediğiniz vücudu elde edilebilmek için dambıl hareketleri oldukça önemlidir. Fakat ondan önce zihinsel ve psikolojik olarak buna kendinizi hazırlamalısınız. Sabırlı olup çalışmalara o zaman başlamalısınız. Hayalinizdeki vücut yapısına ulaşmak için dambıl hareketleriyle beraber aynı zamanda yeterli düzeyde protein ve diğer beslenme maddelerini almalı ve beslenme düzeninizi korumalısınız.

Etkili dambıl hareketleri

İlk olarak size dambılla yapabileceğiniz ön kol hareketini anlatacağız. Bu hareketi yapabilmek için ayakta olmanız gerekmektedir. Omuz hizanızda iki dambılı avuç içlerinizin birbirine bakacağı şekilde tutun. Daha sonra ise elinizde dambılları dirseklerinizi kırarak dik bir şekilde aşağı ve yukarı kaldırmalısınız. Ancak şunu unutmamalısınız eğer dambıl ağırlıkları bu hareketi yapmanıza engel olacak kadar ağır ise kendinize daha uygun ağırlıkta bir dambıl seçip bu hareketi yapmaya devam etmelisiniz. Bu hareketi üç set olarak, sekizer kez tekrar ederek yapmalısınız. Her set arasında 30 saniye dinlenmeniz doğru olacaktır.

Bir diğer dambıl hareketi olarak yapacağınız ise şu şekildedir: Bir banka veya sandalyeye oturmalısınız ve iki dambılı iki elinize almalısınız. Omuz hizanızda ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde dambılları tutun. Daha sonra dirsek kitleme pozisyonuna yaklaşacak kadar indirin ve daha sonra tekrar yukarı kaldırın. Bu hareketi üç set ve sekizer tekrar aralığında yapmalısınız. İlk harekette söylediğimiz dinlenme süresi bu hareket için de geçerlidir.


Dambıl hareketlerinde üçüncü harekete bakacak olursak: Bu hareket için de ayakta olmanız gerekiyor. İki dambıl yine omuz hizanızda olmalı ve kol uzatılmış, avuçlarınızın içine bakacak şekilde tutarak dirseği kitleme pozisyonuna getirerek aşağı ve yukarı yapmalısınız. Ayrıca yine kesinlikle kaldırabileceğiniz miktarda bir ağırlıkta dambıl seçmelisiniz.

Dördüncü dambıl hareketimiz ise bir sandalyeye oturup yapılmaktadır. İki dambıl elinizde, omuz hizasında ve kol uzatılmış, avuç içleri birbirine bakacak şekilde dambılı tutmalısınız. Bir kolu uzattığınızda diğer kolunuzu aşağı indirmelisiniz. Bu hareket için de üç set ve sekiz tekrar uygulamalısınız.

Ayakta yapılan bir dambıl hareketini de tercih edebilirsiniz. Omuzlarınıza yakın olacak şekilde iki dambılı elinize alın. Ayrıca avuçlarınızı içe dönük şekilde tutmalısınız ve dirseğinizi eğerek, dambılları aşağı yukarı kaldırarak hareketinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu hareketin aynısını bir de sandalyede oturarak tekrar yapın. Çünkü dambıl hareketleri ayakta ve oturarak yapılmakta olan, çeşit çeşit hareketlerden oluşmaktadır.

Farklı bir dambıl hareketi ise şöyledir: Sırt desteği olan bir sandalyeye oturarak ve omuz hizanızdaki iki dambılı avuç içlerinize bakacak şekilde tutmalısınız. Daha sonrasında ise dirseklerinizi indirmeli ve kaldırmalısınız, dik olacak şekilde kaldırmaya dikkat etmelisiniz.