Kategoriler
Çocuklar

Bebeklerde ek gıdaya geçiş


Bebekleriniz için anne sütünden daha besleyici, sağlıklı ve bağışıklık sistemini geliştirici hiçbir besin yoktur. Annenin sütü bebeğiniz için en ideal besleyicidir. Yeni doğan bebeklerinizin henüz vücut organları işlevsel olarak yeterli değildir. Örneğin bağırsak sistemleri tam gelişmediği için bu metabolizmaya en uygun olan besin anne sütüdür ve sindirimi kolay olur. Bu sindirim kolaylığı da bebeğinizin gaz sancılarını çok az yaşamasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla bebeğinizin gelişimi için mucizevi besin olan anne sütünü mümkünse iki yaşına kadar vermelisiniz.

Bebekleriniz ilk altı ay sadece anne sütü ile beslendikten sonra, ek gıdalar ile birlikte iki yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi doğru olandır. Ancak bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Bunu sağlayamamanın birçok nedenleri vardır. Örneğin; bebeğinizin meme almak istememesi, annenin sütünün acı olması, annenin sütünün yetersiz olması ya da hiç olmaması veya bebeğinizin doymaması gibi… Bütün bu sebeplerden dolayı bebeğinizin beslenmesini ek gıda ile desteklemelisiniz.

Ek gıdaya ne zaman başlanır?

Anne sütü, bebeğiniz ile sizin arasında özel bir sevgi bağının kurulmasını sağlıyor. Bebeğiniz anne sütü haricinde ek besinlere geçeceği zaman ise sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanması ve bağışıklık sisteminin koruması için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.


Yalnızca anne sütü ile beslediğiniz bebeklerinizde ek besinlere en erken altıncı ayda başlamalısınız. Bununla birlikte ek besine geçerken bebeğinizin bazı gelişmelerini de takip etmeniz gerekir. Bebeğinizin başını dik tutması, oturabilmesi, el ve göz uyumunun gelişmiş olması gerekmektedir. Bebekleriniz ilk aylarda besinleri dilleri ile itebilir. Bu durum normal ve zaman içinde kaybolacak bir harekettir. Ek gıda ile birlikte bebeğinizin ağız açma, yutma ve çiğneme uyumu gelişmektedir.

İlk kez deneneyeceğiniz yiyecekleri bebeğiniz açken ve öğle öğününde vermeye dikkat etmelisiniz. Ek besinlere teker teker ve az miktarda başlamalı, bebeğinizin alımına göre arttırılmalısınız. Her yeni başlanan gıda sonrası bebeğinizde ishal, döküntü, kusma olmadığını kontrol etmeyi unutulmamalısınız. Bebeğinizi istemediği bir besine zorlanmamalı, belli bir ara sonrasında besini yeniden denenmelisiniz. Ek gıdalara yoğurt, meyve püresi ve sebze püresi gibi tekli besinlerle başlayıp daha sonra karışımlara geçilmeniz doğru olacaktır. Tüm besinlerin bebeğinize kaşık ile verilmesine özen göstermelisiniz. Her zaman doğal ve taze besinleri tercih etmelisiniz.