Kategoriler
Genel

Asker alışverişinde neler alınır?


Erkeklerin hayatlarındaki en önemli ve belki de en çok zorluk çektikleri anlardan bir tanesi de askerlik dönemleridir. Askerlik zamanlarında çekilen sıkıntıların en başında ise malzeme eksikliği ve maddi sıkıntılar geliyor. Bu yüzden askere giderken hazırlıklı olmak gerekir. Birçok eşyanızı askere giderken götürürseniz askerde çekeceğiniz sıkıntılar da o derece azalır ve ihtiyacınız olan şeyler için askerdeyken ekstradan para harcamanıza gerek kalmaz.

Askere götürmeniz gereken malzemeler

Öncelikle haki renkli birkaç iç çamaşırı götürmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü askeriye de size iki adet çamaşır verecek ve iki – üç günde bir bunları yıkamak zorunda kalacaksınız. Kış aylarında kurutması zor olacak ve sıkıntı çekeceksiniz. Bu sebepten çamaşırla uğraşmamak için birkaç tane iç çamaşırı alarak rahat edebilirsiniz. Hemen aklınıza şu soru gelebilir: ”Farklı renkte iç çamaşırı ya da boxer giyebilir miyim?” Bunun cevabı gideceğiniz birliğe ve komutana göre değişecektir. Haki renkte çamaşır almanız ve riske girmemeniz doğru olacaktır. Kimi yerlerde buna karışmazlarken, kimi yerlerde zaman zaman kontrolünü yaparlar.

Gideceğiniz askeriye size her ay temizlik malzemesi veriliyor. Fakat bu malzemelerin kalitesi düşük olduğu için kullanmak istemeyebilirsiniz. Asker kantininde temizlik ürünleri satılıyor ancak çeşit sayısı az olduğu için istediğiniz ürünleri bulmak zor olacak. Bu sebeple kullandığınız temizlik ürünlerini ve tıraş malzemelerini dışarıdan getirmenizde fayda vardır.

Askeriyede giyeceğiniz postallar sert ayakkabılardır. Genelde ilk kez giyenlerin ayaklarını vuruyor ve yara yapıyor. Bu sebeple silikon taban ve vatka almalısınız. Silikon taban ile ayağınızın altını, vatka ile de bot vurmasına karşı önlem almış olursunuz. Her ihtimale karşı yara bandı da götürmelisiniz.


Askeriye de koğuşlar genellikle 30 – 40 kişinin bir arada kalacağı şekilde düzenlenmiştir. Bu durum uyku konusunda hassas iseniz size sıkıntılar çıkarabilir. Yat saati 21:00 oluyor ama koğuşlarda ışıkların kapanması ya da herkesin uyuması saat 00:00’ı bulabiliyor. Eğer gürültüden ya da ışıktan rahatsız oluyorsanız, bir kulak tıkacı ve bir göz bandı almalısınız.

Hırsızlık da askeriyelerde yaşanan bir durum. Bu sebeple boyundan askılı cüzdan almalı ve paranızı, kartlarınızı boynunuzda taşımalısınız. Aynı zamanda küçük kilitler almalısınız. Bu kilitlerle dolabınızı ve botlarınızı kilitleyerek çalınmalarına karşı önlem alabilirsiniz.

Askeriye de bir başka temizlik sorunu ise tuvalet kağıdıdır. Gerek tuvaletlerde, gerekse askeri kantinde bulabilmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Bu yüzden giderken mutlaka yanınıza paket peçetelerden almalısınız.

Askere ilk teslim olduğunuz zaman size verilen nevresimler temiz olmayabilir. Bir süre boyunca daha önce kullanılmış kirli nevresimlerin bulunduğu boş yataklara yatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yanınıza yastık kılıfı almanız daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Nevresimleri yıkama zamanınız geldiğinde yastık kılıfınızı vermemenizde fayda var. Çünkü herkesin nevresimleri beraber yıkanıyor ve karışıyor. Bu yüzden yastık kılıflarınızı kendiniz yıkayın.

Askerde kullanacağınız havluyu evden götürmeniz temizlik açısından daha iyi olacaktır. Herkesin havlusu aynı olunca karıştırma ihtimali yüksek oluyor. Bu da hijyen konusunda sizi sıkıntıya sokuyor. Yine mavi renkli bir havlu alarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.