Kategoriler
Çocuklar

Okul alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz?


Aileler sorumluluk sahibi olduklarında bir bebek dünyaya getirmeye karar veriyorlar. Bebeklerini en iyi şartlarda ve doğru bir şekilde büyütebilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sıra geliyor okul çağına, devamında tatlı ve bir hayli zor telaşlar başlıyor. Çocuklarınız okula başlamadan önce dikkatli ve doğru bir alışveriş yapmanız gerekiyor. Okul alışverişi, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkokula başlayacak çocukların masrafları göz önünde bulundurulduğunda, oldukça yüksek fiyatlara çıkıyor. Çocuklar için hem kaliteli, hem de dayanıklı okul ve kırtasiye eşyalarını alırken fiyat konusuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

İlk olarak okula başlamadan önce alınacakların listesini çıkarmak önemlidir. Listeyi oluştururken bölümlere ayırmak hem alışveriş yaparken daha hızlı olmanızı, hem de hangi araç gereçlere ya da eşyalara ihtiyaç duyulacağını ayırt etmek açısından doğru olacaktır. Okul alışverişi için hazırlanan listeyi okul kıyafetleri, kırtasiye eşyaları ve diğer eşyalar olarak üç bölüme ayırmak daha rahat ve doğru alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

Okul kıyafetleri alırken nelere dikkat edilmeli?

Okula yeni başlayan çocuklara okul kıyafeti alırken kıyafetlerin kalitesine, çocuğunuzun beden ölçülerine uygunluğuna ve fiyatlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle etek, pantolon ve gömlek gibi kıyafetler çabuk kirleneceği için ikişer tane almanız doğru olacaktır. Fakat ikinci olarak alacağınız kıyafetleri bir beden büyük tercih etmelisiniz. Çocuklarınız bu dönemde hızla büyüyor. Okul yönetimi tarafından belirlenen okul kıyafetleri, farklı mağazalarda satılıyorsa kaliteli malzeme kullananları tercih etmelisiniz. Okullar açılmadan bir hafta önce çocukların kıyafetlerinin hazır olmasını dikkat edin. Son olarak da okulda giymesi için aldığınız ayakkabının ve mont gibi kıyafetlerin okulda giymek isteyeceği renklerde olmasına dikkat edin.

Kırtasiye alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarınız için kırtasiye alışverişi yaparken, ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri aynı anda almak oldukça zordur. Bu sebeple öncelikle ihtiyaç duyulan temel malzemeleri, sonra da kırtasiye malzemelerini zamanla almak sizin için daha rahat olacaktır. Kırtasiye malzemelerini alırken çocuklarınızın sağlığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kanserojen içerik bulundurmayan, sağlam ve kaliteli malzemelerden yapılmış araç gereçler tercih etmeniz doğru olacaktır.


Kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş gibi araç gereçlerden birden fazla almak önemlidir. Çocuklarınızın kolay kaybedeceği ya da kolay kırılan bu kırtasiye araçlarından birden fazla almak, zor durumda kalmalarını önleyecektir. Son olarak ise boya malzemeleri ve resim kağıdı gibi kırtasiye eşyaları resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda alınmalıdır. Çünkü öğretmen yapılacak çalışmalar doğrultusunda kullanılacak malzemeleri belirleyebilmektedir.

Diğer eşyaların alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

Okula yeni başlayacak çocuklarınız için okul çantası ve beslenme çantası alırken dikkat etmeniz geren bazı noktalar vardır: Okul çantasının çocuğunuzun beden yapısına uygun ve kolay taşınabilir olması önemlidir. Aynı zamanda okul çantası için alışveriş yaparken çantanın kullanışlı olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki çanta boşken ağırlığı bir kilogramdan fazla olmamalıdır ve en az iki bölmeden oluşmalıdır. Çantayı alırken çocuğunuzun beğendiğini almaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz çantanın kimyasal içerik barındırmaması önemli. Ayrıca kaliteli ve sağlam olmasına özen göstermelisiniz. Beslenme çantası alırken de çantanın yeterli büyüklükte olmasına ve kolay taşınabilirliğine dikkat etmelisiniz.

Alışverişte çocuğunuzun mutlu olmaması ya da istediği malzemelerin alınmaması motivasyonunu olumsuz etkileyeceğinden, isteklerini ve önceliklerini göz önünde tutmalısınız. Sağlık açısından sorun arz etmeyen ve ekonomik fiyatlara sahip okul malzemelerini gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.