Kategoriler
Kişisel Bakım

Lazer epilasyonun zararı var mı?


Hepimiz temiz ve bakımlı olmak için uğraşlar içerisindeyiz. Tırnak, saç, cilt ve bunun gibi birçok bakımımıza özen gösteriyoruz. Bir yandan da tüylerimizden kalıcı olarak kurtulmak istiyoruz. Bunun için lazer epilasyon yaptırmak gerekiyor. Fakat ”zararı var mı?” ya da ”etkili sonuç olur mu?” soruları yüzünden bir türlü cesaret edemiyoruz. Ülkemizde son yıllarda oldukça fazla tercih edilen lazer epilasyon yöntemi, uzman dermatalog ve ileri teknoloji cihazlarla yapıldığında görsellik ve sağlık açısından oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Lazer epilasyon hakkında merak ettikleriniz

Lazer epilasyon, milisaniyelik atışlarla kıl folikülü içinde yer alan melanin renk maddesine ısı enerjisi gönderilerek kıl köklerini zayıflatır ve zamanla yok edilmesini sağlar. Sert, kalın ve koyu renkli kıllarda ve açık tenlerde lazer epilasyon daha çok başarı sağlamaktadır. Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerde cilt tipi belirlemesi dijital spektrofotometre ile yapılmaktadır.


Lazer epilasyon, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından kabul görülmüş bir yöntemdir. İşlem sonrasında geçici kızarıklıklar olabilir. Birkaç saat sonrasında ya da en geç ertesi gün herhangi bir kızarıklık kalmaz. Bilinenin aksine lazer epilasyonda kalıcı bir rahatsızlık olmaz; aksine faydaları vardır. En önemlisi ise istenmeyen tüylerin kalıcı ortadan kaybolmasıdır. Az ağrılı bir yöntem olduğu için oldukça kolay bir şekilde tedaviye adapte olabilirsiniz ve bacak ya da sırt gibi geniş hatlara sahip bölgelerinizde de kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Oldukça hızlı bir yöntemdir. Çok fazla vakit harcamanıza gerek kalmaz. En çok merak edilen ise lazer epilasyon, kanser ya da cilt hastalıklarına neden olmaz.

Lazer epilasyon yöntemi 14 yaşını geçmiş, hamile olmayan bayanlara ve kronik rahatsızlığı olmayan kişilere uygulanabilmektedir. ”Lazer epilasyon uygulaması nasıl yapılır?” diyorsanız, süreç de oldukça anlaşılır düzeyde. Lazer epilasyon yapılacak bölgeye bir gün öncesinde kıl kökleri gözükecek şekilde tıraş yapmanız gerekir, ancak kesinlikle ağda yapmamalısınız. Lazer epilasyon esnasında hekim ve hasta x ışınlarına maruz kalmamak için koruyucu gözlük takmalıdır. Hekiminiz belirlenen bölgeyi kalem yardımıyla işaretler ve baştan sona lazer cihazı ile tarar. İşlem aslında bu kadar kolay, süresi ise işlem yapılacak bölgeye göre değişmektedir.

Oldukça basit ve kalıcı yararlar sağlayan lazer epilasyon yöntemi iç organlara temas etmeyen bir tedavi şeklidir. Kişide kanser hastalığına yol açmaz. Rahatlıkla genital bölgenize uygulatabilirsiniz. Lazer ışınları kıl kökünden ötesine gidemediği için yumurtalıklara ya da genital bölgeye de zarar veremez.