Kategoriler
Beslenme

Havuç suyunun sağlığa faydaları


Özellikle salatalara mükemmel bir şekilde uyum sağlayan havuç, zengin vitamin ve mineral içeriği ile vücudun günlük gereksinimini karşılamaya da büyük ölçüde yardımcı olur. Herkes bu sebzenin cilt ve gözler için iyi olduğunu biliyor. Ancak havucun tek yararları elbette sadece bunlar değil. Öncelikle havuç suyunu bu kadar faydalı yapan yüksek miktarda beta-karoten, vitaminler ve potasyum içermesidir. Havuç suyunun içinde yer alan potasyum, kolesterolünüzün düşürülmesini sağlayabilir. Havuç suyu karaciğerdeki yağları azalttığı için bu açıdan da faydalıdır. Potasyum ile beraber manganez ve magnezyum kan şekeri seviyesini dengeler ve diyabet riskini azaltır.

Havuç suyunun faydaları

Havuç suyunun içerisinde yer alan K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Bu da yaralanma anında kanayan yaradan çok fazla kan akmasını engeller. Havuç suyunun içerisindeki karotenoyidlerin daha fazla alınması ise prostat, kolon ve göğüs kanseri riskini azaltabilir. Havuç suyunun kanser karşı görevi büyüktür. Havuç suyunda bulunan potasyum, ciltteki kuruluğu önler ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin nemini de korur. Havuç suyu temel yağlar bakımından zengin olduğu için cildin akne ve sivilcelerden korunmasına da yardımcı olur.


Havuç suyunun anne adaylarına da faydaları bulunmakta. Gebelik süresince havuç suyu tüketmek göğüslerdeki sütün A vitaminini çoğaltır ve kalitesini arttırır. A vitamininin hücre büyümesine yardımcı olma özelliği özellikle fetus gelişiminde kendisini gösterir. Gebeliğin son üç ayındaki havuç suyu tüketimi ise bebekte oluşabilecek tehlikeli enfeksiyonların riskini azaltır. Havuç suyu ayrıca zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Havuç suyunun bir diğer faydası ise vücudu temizlemesi ve toksinlerden arındırmasıdır. Bu işlem ise kilo kaybına yardımcı olur. Taze havuç suyu sindirim sistemini toksin, atık ve sindirimi güç maddelerden arındırarak obezitenin tedavi edilmesine ve obeziteden korunulmasına yardımcı olur.

Havuç suyunun A vitamini bakımından zengin olması görüşünüzü geliştirir. Günlük düzenli kullanıldığında kalp rahatsızlıklarını ve inmeleri önleyebilir. A vitamini ayrıca iç organların sağlığını koruyarak enfeksiyon kapmasını önler. Havuç suyu akciğer sağlığını da destekler, ayrıca sigaranın kötü yan etkilerine karşı konulmasına yardımcı olur. Bir bardak havuç suyu yaklaşık 80 kaloridir ve günlük 2000 kalori alan bir kişi için 80 kalori azdır. Bu sebeple de havuç suyu güzel bir seçenektir. Bir bardak havuç suyu içtiğinizde günlük potasyum ihtiyacınızı yüzde 18 karşılamış olursunuz. Yine bir bardak havuç suyu içtiğinizde günlük demir ihtiyacınızın yüzde 7’sini karşılamış olursunuz.