Halı temizleme teknikleri


Günlük ev temizliği yaparken yerler süpürülür, silinir ve toz alınır. Fakat bayramlarda ya da bir misafir ağırlanacağı zaman derinlemesine temizlik yapılır. Bunların içinde halı temizlemek de vardır. Artık halıları yıkamadan ya da ev dışına çıkarmadan da temizlemek mümkün. Bunun için etkili ve kolay yöntemler var. Bu yöntemlerle halılarınızdaki tozlardan, bakterilerden ve lekelerden kurtulabilirsiniz.

Büyük boy bir halı için temizlik yaptığımızı düşünürsek, ilk olarak karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Karbonat kokuları yok eder ve bakterileri öldürür. Mısır nişastası ise halıdaki lekeleri ve nemi alır. Lekelerin halıya yerleşmesini engeller. Bu karışımı halınızın her yerine dökün ve yarım saat kadar bekletin. İşlem tamamlandıktan sonra güzelce süpürün. Halınız tertemiz olacaktır. İkinci bir yöntem olarak da arap sabunlu su ile halınızı silebilirsiniz. Hem halınızı temizler, hem de parlak görünmesini sağlar. Sağlık açısından da doğru bir yöntemdir.

Leke çıkarma yöntemleri

Halınızda leke oluştuğunda üç farklı yöntemle temizleyebilirsiniz: birinci yöntem leke oluşur oluşmaz üzerine hemen maden suyu dökünüz. Maden suyu lekenin yüzeye çıkmasını sağlayacaktır, leke temizlenene kadar bir bezle silin. Lekeyi eğer kuruduktan sonra temizliyorsanız ikinci yöntemi uygulamalısınız. Leke kuruyken üzerine mısır nişastası dökün ve bir gün bekleyin. Ertesi gün halıyı süpürdüğünüzde lekenin temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.


Üçüncü yöntemde ise lekenin ıslak ya da kuru olması fark etmez. Çeyrek bardak elma sirkesini, bir çay kaşığı bulaşık deterjanını ve iki su bardağı ılık suyu karıştırın. Daha sonra temiz bir bezi bu su ile ıslatın. Islak bez ile lekenin bulunduğu bölgeyi silin ve leke beze geçerse temiz bir bezle tekrar silin. Bu şekilde lekeden kurtulmuş olacaksınız. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta: Sirkenin halıya leke yapmadığını ve halıya zarar vermediğini kullanmadan önce kontrol etmelisiniz.


Halı temizlerken kabartma tozu kullanabileceğinizi de son olarak hatırlatalım. Kabartma tozu halının kirini yumuşatır. Bir fincan mısır nişastası da halının kirini emer. Bir fincan kuru nane ya da defne yaprağı halıya güzel koku verir ve bakteri öldürücü özelliği de vardır. Bunun yerine bir yemek kaşığı toz haline getirilmiş karanfil de koyabilirsiniz. Son olarak bir yemek kaşığı boraks hem halıyı temizler, hem de dezenfekte eder. Bu malzemelerin hepsini birbirine karıştırın ve halının üzerine eşit miktarda dökün. Bir gün geçtikten sonra halıyı elektrik süpürgesiyle güzelce süpürün. Süpürgenin başlığını çıkarttığınızda yuvarlak kısmı daha iyi bir vakumlama sağlayacaktır. Bu işlemi mısır nişastası temizlenene kazar yapın. Sonuç pırıl pırıl bir halı olacaktır.