Hızlı kilo vermenin sırları


Fit bir vücuda sahip olmak hepimizin hayali. Bunun için dengeli beslenmemiz ve beraberinde egzersiz yapmamız gerekir. Hepimiz hemen hızlı bir şekilde kilo vermek isteriz ama doğru olan sağlığı gözardı etmeden hızlı kilo vermektir. Hızlı kilo vermek ile sağlıklı şekilde hızlı kilo vermek arasında farklar vardır: Hızlı kilo verdiren şok diyetlerle bir haftada dört veya beş kilo vermek mümkün ama bu diyet kilo vermenin temel amacı olan yağlardan kurtulmayı sağlamıyor. Bu tip diyetler sadece su ve bir miktar kas kütlesinin kaybına yol açıyor. Ayrıca şok diyetlerle verilen kiloların kısa bir süre sonra geri döneceği neredeyse garanti. Sağlıklı şekilde hızlı kilo vermenin yolu ise beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyip, kalorisi düşük ancak besleyici özelliği olan besinleri daha çok tüketip düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Bu diyet ise yağlardan kurtulmayı, fit bir görünümü ve sağlıklı olmayı sağlıyor.

Hızlı kilo vermek için yapmamız gerekenler

Sağlıklı şekilde hızlı kilo vermek için öncelikle vücudumuzda boşa kalori yapan kaynakları beslenme programımızdan çıkarmalıyız. Kalori değeri yüksek olan ancak besin değeri düşük olan gıdalar kilo vermemize en büyük engellerdendir. Bu listenin en başında şeker gelmekte. Taze sebze ve meyvelerden aldığımız şeker vücudumuz için yeterlidir ancak hazır gıdalar ve içeceklerden aldığımız şeker ise sağlıklı bir beslenme için almamız gerekenin dört hatta beş katını buluyor. Bu yüzden hazır gıda ve içeceklerden uzak durmalıyız.

İkinci olarak ise sağlıklı hızlı kilo vermek için nişastadan uzak durmalıyız. Ekmek, patates, makarna ve pirinç gibi karbonhidrat değeri yüksek nişastalı besinler kilo vermenize engel olacaktır. Tüm nişastalı gıdalar kötü değildir. Fakat nişastalı gıdaların rafine ve doğal olarak iki farklı türü bulunmakta. Örnek olarak beyaz ekmek veya beyaz pirinç rafine karbonhidrat sınıfındadır. Rafine karbonhidratların besin değeri düşüktür, daha az besin lifi içerirler ve yarattıkları tokluk hissi kısa sürer. Diğer yandan ise rafine edilmemiş doğal karbonhidratlar daha yavaş sindirilir. Yani beyaz ekmek yerine kepek ekmeği ya da çavdar ekmeği tüketmek kilo vermemizde bize yardımcı olacaktır.


Son olarak da karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmemiz gerekir. Bu konuda sağlıklı şekilde hızlı kilo vermemiz için bize destek olacak iki farklı temel nokta vardır: Birincisi protein bakımından zengin gıdalar. Bu gıdalar tokluk hissimizi uzatarak öğünler arasında açlık krizine girmemizi önler ve bu sayede gün boyu daha az kalori almış oluruz. İkincisi ise protein. Protein metabolizmayı hızlandırıp, enerji kaynağı olarak vücuttaki yağ depolarının kullanılmasına yardımcı olur.


Bir de diyete başlar başlamaz yağ tüketimimizi tamamen ortadan kaldırmamalıyız. Çünkü hem karbonhidratı, hem de yağı azalttığımız zaman kendimizi halsiz hissedebiliriz ve bu da diyetten vazgeçememize sebep olabilir. Margarin ve benzeri yağlardan uzak durarak yerine zeytinyağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı ya da balık yağı gibi omega yağ asitleri bakımından zengin yağlar tüketmemiz daha doğru olacak ve sağlıklı kilo vermemize yardımcı olacaktır.