Yoga ile huzurlu hayat


Günlük koşuşturmaların yanı sıra iş ve sosyal hayatımızın stresleri de psikolojimizi ve bedenimizi yoruyor. Bu yorgunluğu gidermek, beynimizi ve bedenimizi biraz da olsa rahatlatmak için yoga yapmak iyi gelecektir. Yaşam kalitemizi arttırmak ve daha uzun süre yaşamayı sağlamak, kendimize vakit ayırıp ilgilenmekten geçer. Kendimizi, ruhumuzu, bedenimizi ne kadar çok sever ve ilgilenirsek o kadar mutlu ve başarılı oluruz. Bu anlamda sizi yoga ile tanışmaya davet ediyoruz. Kilo verme, esnek vücut, parlayan güzel bir cilt, huzurlu bir zihin ve ek olarak iyi bir sağlık… Aradığımız hangisi olursa olsun hepsi yoga da var.

Yoga egzersiz mi, yoksa yaşam biçimi mi?

Meditasyon kişinin ruhsal, bedensel olarak dinlenmesi ve huzura kavuşması için uygulanan bir yaşam egzersizidir. Yoga da meditasyonun zihin ile yapılan hali ve en etkili olduğu yöntemlerden birisidir. Ruhsal olarak rahatlamayı amaçlayanların ilgi alanına giren yoga, bir egzersiz değil aksine bir yaşam biçimidir. Yoga, bir tür ruh ve bedenin birleşmesi, birlikte huzura kavuşması şeklinde ifade edilebilir.

Yaşadığımız her şeyi aslında zihnimize yönlendiriyoruz ve olumlu ya da olumsuz her şeyi biz çağırıyoruz. Yoga ise bizim olumlu düşünmemizi, olumlu yaşamamızı ve olumlu tavırlar sergilememizi sağlıyor. Yoga sayesinde doğru nefes alma, doğru düşünme ve doğru yaşama felsefesini hayatımıza katarak olumlu olana yönelip, tüm yaşamımızı olumluya çevirebiliriz.

Yeni başlayacaklar için yogada nelere ihtiyaç var?

Öncelikle yoga yapabilmek için, bir yoga minderine ihtiyacımız var. Yoga yaparken tüm vücudumuzun esnemesi gerekiyor. Bu sebepten rahat hareket edebileceğimiz kıyafetler tercih etmeliyiz, ayrıca mutlaka yanımızda havlu ve su bulundurmalıyız. Eğer yogayı evde yapacaksak hoş kokulu mumlar ve tütsüler rahatlamamıza yardımcı olacaktır. Yoga hareketlerini daha önceden öğrenmiş olmamız uygulama esnasında dikkatimizin dağılmasını önleyecektir. Son olarak yogaya başlamadan önce mutlaka bir süre ısınma hareketleri yapıp vücudumuzu aktiviteye hazırlamamız gerekiyor. Yogayı düzenli olarak yaptığımızda stres, yorgunluk, olumsuz düşünceler yaşamımızdan ve zihnimizden ayrılacaktır.

Yoganın nasıl yapılması gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendiğimizde, kendi başımıza evde uygulayabileceğimiz bir aktivitedir. Fakat özellikle başlangıç aşamasında, teorik ve pratik bilgimiz yetersizse, uzman eşliğinde yoga yapmamız gerekir. Yogadaki nefes tekniklerini, duruşlarını öğrendiğimizde, bir süre uzman eşliğinde devam ettikten sonra ileriki dönemlerde kendimiz evde cdler, videolar ve görseller eşliğinde uygulama yapabiliriz. Yogada öncelikle duruşlar ve doğru nefes alıp vermeler öğrenilir.

Yoganın bazı duruş şekilleri

Çocuk duruşu: Yoga minderinin üzerinde dizüstü oturarak başlar ve öne eğilerek devam eder. Dizlerimizi açabildiğimiz kadar açmalıyız. Bu öne doğru daha rahat eğilmemizi sağlayacaktır. Eğildikten sonra başımızı yana doğru çeviriyoruz ve her nefes verişimizde vücudumuzun ağırlığını yere doğru bırakıyoruz. İstediğimiz kadar bu pozisyonda kalabiliriz. Kalkarken ellerimizle yerden destek alıyoruz ve oturma şeklimize geri dönüyoruz. Daha sonra bacaklarımızı öne doğru uzatarak dinleniyoruz.

Diz üstü ters yatış: Yoga minderinin üzerinde diz üstü oturuyoruz ve istediğimiz kadar dizlerimizi açıyoruz. Ayaklarımızın duruş şeklini kendi rahatlığımıza göre ayarlayabiliriz. Sırtımızın altına, omurgamız boyunca bir yüksek bir yastık yerleştiriyoruz ve kendimizi geriye doğru bırakıyoruz. Bu sırada kollarımızın ve ellerimizin serbest kalmasını sağlıyoruz. Bu şekilde beş dakika durduktan sonra, ellerimizle yerden destek alarak çok yavaş ve dikkatli bir şekilde doğrulup tekrar diz üstü oturuş pozisyonuna geçiyoruz. Bacaklarımızı öne uzatarak uzun oturuşta dinlenebiliriz.

Bacak esnetme: Yoga minderine sırtüstü yatıyoruz. Herhangi bir uzun eşarbı bir ayağımızın altından geçiriyoruz ve bacağımızı, dizimizi kırmamaya çalışarak kaldırabildiğimiz kadar yukarı uzatıp iki dakika kadar esnetiyoruz. Bu esnada, diğer bacağımızı da aktif bir şekilde yerde tutuyoruz. Arada bacağımızı yerde serbest bırakıp dinlendikten sonra, duruşu diğer bacağımız ile yapıyoruz.


Yarım köprü duruşu: Yoga minderinin üzerine sırtüstü yatıyoruz. Dizlerimizi kırarak ayak tabanlarımızı kalçalarımıza yakın şekilde birbirine paralel olarak yere yerleştiriyoruz ve ayaklarımız kalça açıklığımızda olacak. Belimizi desteklemesi için altına sert küçük bir yastık koyabiliriz. Kalça ve belimizi yastığın üzerine tamamen bırakıyoruz. Kollarımızı ve ellerimizi de bedenimizin iki yanında yerde gevşetiyoruz. İstediğimiz kadar bu şekilde kalabiliriz. Bitirdikten sonra, öncelikle belimizin altındaki minderi alıyoruz ve bacaklarımızı uzatıp yerde sırt üstü dinleniyoruz.

Kedi esnemesi duruşu: Yoga minderi üzerinde sırtüstü uzanıyoruz ve dizlerimizi kırarak göğsümüze doğru çekiyoruz. Kollarımızı yerde iki yana açıp, dizlerimizi önce sol tarafa doğru çevirerek yavaş yavaş tüm ağırlığını yere bırakıyoruz. Başımızı ise dizlerinizin ters yönüne doğru çeviriyoruz.  Bu pozisyonda beş dakika kadar kaldıktan sonra, yavaşça tekrar dizlerimizi ortaya getiriyoruz, göğsümüze doğru çekip sarılıyoruz ve duruşu aynı şekilde diğer yöne de uyguluyoruz. Duruş tamamlandığında, bacaklarımızı düz bir şekilde tekrar yere bırakıp sırtüstü yatarak dinleniyoruz.

Bacaklar duvarda duruş: Yoga minderini duvarın tam yanına yerleştiriyoruz. Duvarın dibinde yan dönerek oturuyoruz ve ellerimizin desteğiyle yavaşça dönerek, bacaklarımızı duvara dayıyoruz sonrasında ise sırt üstü yatıyoruz. Kalçamızın mümkün olduğunca duvarla bitişik olduğundan emin olup, bacaklarımızı düz tutuyoruz. Başımızın altına ince ve yumuşak bir yastık yerleştirip, çenemizi hafifçe göğsümüze doğru çekip boyun omurlarımızı yumuşakça açıyoruz. Omuz başlarımızı yere doğru iterek göğsümüzün açılmasını sağlıyoruz. El ve kollarımızı yerde serbest bıraktıktan sonra bu duruşta dilediğimiz kadar kalabiliriz. Bitirdikten sonra dizlerimizi kırarak göğsümüze doğru çekiyoruz ve önce yana dönüp, sonra ellerimizle yerden destek alarak yavaşça doğruluyoruz ve rahat bir oturuş pozisyonuna geçip dinleniyoruz.

Derin gevşeme duruşu: Yoga minderinin üzerine sırtüstü yatıyoruz. Bacaklarımızı aralık bırakıp ayaklarımızı gevşetiyoruz. Kollarımızı bedenimizin iki yanında yere serbest bırakıyoruz ve avuçlarımız yukarı doğru bakacak şekilde olsun. Gözlerimizi kapatıyoruz. Tüm bedenimizi yere bırakıyoruz ve gevşiyoruz. Her nefes alışımızda hayat enerjisini, evrenden tüm pozitif enerjileri, olumlu duygu ve düşünceleri, huzuru, sağlık ve mutluluğu içimize çekiyoruz. Her nefes verişinizde ise tüm negatif enerjiyi, tüm olumsuz düşünce ve duyguları bırakıyoruz. Derin gevşemeyi beş, on dakika kadar uyguladıktan sonra, dikkatimizi karın ve göğüs bölgemize yönlendirerek birkaç tur nefes alıp veriyoruz.


Yatan kelebek duruşu: yoga minderinin üzerinde bağdaş kurarak oturuyoruz. Sadece göğüs kafesimizin altına denk gelecek şekilde ince bir yastık ya da tercihimize göre, sırtımızın altına, omurgamız boyunca bir yastık yerleştiriyoruz ve sırt üstü yatıyoruz. Dizlerimizi kırarak ayak tabanlarımızı yere yerleştiriyoruz. Daha sonra, ayak tabanlarımızı birleştirip dizlerimizi iki yana açıyoruz. Son olarak kollarımızı ve ellerimizi iki yana açıp serbest bırakıyoruz. Bu duruşta beş dakika kadar kaldıktan sonra, dizlerimizi yavaşça yerden kaldırarak birleştiriyoruz. Önce yana dönerek yatıyoruz ve sonra ellerimizle yerden destek alıp, yavaşça doğrularak oturuş pozisyonuna geçiyoruz. Bacaklarımızı öne uzatarak uzun oturuşta dinlenebiliriz.