Kategoriler
Sağlık

Poşet bitki çayları ne kadar sağlıklı?


Kış aylarının yaklaşmasıyla hastalıklar çoğalıyor. Gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkları atlatmak için öncelikle bitki ve meyve çaylarını deniyoruz. Poşet çaylar pratikliği sebebiyle büyük ilgi odağımız oluyor ve hatta bir çoğumuzun vazgeçilmezi olmaya başlıyor. Kimilerimiz toz çaydan şaşmasa da poşet çayın kazandırdığı zaman hepimizi cezbediyor. Fakat bu küçük pratik poşetlerin vücudumuza nasıl zarar verdiğinin farkında değiliz.

Gıda yönetmeliğine uygun olan poşet çayları tercih edin

Poşet çayların kağıdı kaynar suyun içine koymamıza rağmen erimiyor. Bu erimeyi, yırtılmayı önleyen madde epiklorohidrin dediğimiz bir kimyasaldır. Epiklorohidrin sıcak suyla temas ettiğinde kanserojen bir madde olan 3-MCPD denilen bir maddeye dönüşüyor. Bu madde sağlık bakanlığı tarafından orta dereceli, gırtlak ve mide kanserine neden olan bir madde olarak tanımlanıyor. Ayrıca bu madde böcek ilaçlarında kullanılıyor. Bu tip zararlı etkilere maruz kalmamak için poşet çay alınacaksa mutlaka bilindik poşet çay markalarının tercih etmeliyiz. Adı sanı bilinmeyen ve açıktan satılan poşet çayların daha ucuz olması bu gibi zararlı etkilerinin nedenini açıklamaktadır.


Poşet çayların zararlarını ortaya çıkaran nedenlerden biri de, çay poşetlerinde ambalajlanırken kullanılan zımbalarıdır. Bu kullanılan zımbaların paslanma özelliği göstermeyen ve gıda yönetmeliğine uygun olan maddelerden yapılmış olması gerekiyor. Poşet çay alınacaksa bu konuyu belirlemek sandığınız kadar zor değil. Sadece alacağınız poşet çayların gıda yönetmeliğine uygun olarak üretim yapan markalardan olup olmadığına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Çünkü kullanılan zımbalar paslanıyor ise hem çayın tadında bozulmalar olur, hem de vücut için zararlı bir takım kimyasallar ortaya çıkar.

Poşet çayların zararlarını ortaya çıkaran diğer nedenler ise kullanılan iplikler ve filtre kağıtlardır. Çünkü belirtilen bu iki maddeden dolayı vücudumuzun mikrobik bazı enfeksiyonlara maruz kalması söz konusu olabilmektedir. Fakat kullanacağınız çayların gıda yönetmeliklerine uygun olarak üretilmiş olması bu enfeksiyonlara maruz kalmanızı engeller. Ama bu küçük ayrıntıya dikkat etmezsek vücudumuz için enfeksiyon oluşturma riski çok yüksek olan maddelerin alınmasıyla kanser riskini çoğaltmış oluruz. Bu sebeple yönetmeliklere uygun üretim yapan firmaların ürünleri tercih etmeliyiz. Bu firmalar poşet çay ambalajlarında tamamen bitki liflerinden oluşan doğal maddeler kullanırlar ve bu bilgileri poşet çay kutularının üzerinde belirtirler.