Kategoriler
Sağlık

Gebelikte sigaranın zararları


Sigarada bulunan nikotin, zift, kurşun, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler, sigara içildiğinde üst solunum yollarına, bronşlara, akciğerlere ve kana geçmektedir. Bu maddeler kana geçtiğinde vücuttaki tüm organlara yayılarak, solunum sisteminde, kalpte, damarlarda ve diğer sistemlerde zarar verici etkilere sebep olmaktadır. Anne adaylarının sigara içmesi durumunda, anormal etkiler kısa sürede görünmeye başlayacaktır. Hem anne adayı, hem de fetüs için gebenin sigara kullanması çok zararlı olacaktır. Bu olumsuz etkiler genellikle günde 20 ya da daha fazla sigara içen anne adaylarında daha belirgin olmaktadır. Ancak sigaranın olumsuz etkisi bir taneyle bile kendisini gösterebilmektedir. Sigara sayısı arttıkça etkiler daha zararlı olmaya başlayacağından, gebelikte sigara kullanılmamalıdır.

Gebelikte sigara içmek büyük risk taşır

Gebelikte sigara içen anne adayları hem kendilerini, hem de doğacak çocuklarının hayatını riske sokmaktadır. Hamilelik öncesinde içilen sigara sadece kişiye zarar vermektedir, hamilelikte içilmediği sürece bebeğe bir zararı olmaz. Ancak maalesef sigara kullanan kadınların yüzde 70 gibi büyük bir kısmı, hamilelik döneminde az ya da çok içmeye devam ediyorlar. Hiçbir şey için geç kalmadınız, hamilelik döneminde hangi haftada olursanız olun yine de sigarayı bırakmayı deneyin. Hamileliğin son ayında bile sigarayı bıraksanız, doğum esnasında bebeğe gidecek oksijen miktarı artacaktır.

Gebelikte sigara içerseniz oluşabilecek durumlardan bahsedelim. Düşük riskiniz ve erken doğum yapma riskiniz artar. Anormal plesanta yerleşmesi meydana gelebilir ya da bebek ölümü gerçekleşebilir. Bebekte yapısal anomalilere sebep olabilir. Plesanta erken ayrılabilir, bebeğin anne karnında gelişimi durabilir ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere sebep olabilir. Doğum esnasında bebeğin solunumunun durmasına sebep olabilir. Bebekte astım ve benzeri akciğer hastalıkları, sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre üç katı daha fazla ihtimal taşımaktadır. Yeni doğanda ani bebek ölümü, sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre iki katı daha fazla risk taşır. Ayrıca bebeğin hiperaktif veya otistik olma ihtimali vardır.


Sigara içtiğinizde bebeğinizi duman dolu bir rahmin içine hapsetmiş olursunuz, bebeğinizin kalp atışları hızlanır, hepsinden kötüsü büyüyemez ve gelişemez.

Sigara dumanının içinde bulunan kimyasallar için örnek vermek gerekirse: Aseton, ojeleri çıkarmak için kullanılır. Amonyak ise tuvaletleri temizlemek için kullanılır. Arsenik, fare zehri olarak kullanılır. Benzopiren, dizel egzoz dumanıdır. Karbonmonoksit, petrol egzoz dumanıdır. Formalhedid, cesetlerin muhafaza edilmesinde kullanılır. Hidrojen siyanür, gaz odalarında kullanılan bir zehir çeşididir. Metanol, roket yakıtı olarak kullanılır. Titanyum, uçak yapımı sırasında kullanılan bir metaldir. Sigara kullanmanız durumunda bütün bu kimyasalları vücudunuza almış olacaksınız.

Pasif sigara içiciliği insanlara sigara içen kişiden daha çok zarar vermektedir. Bunun sebebi ise sigara içen kişinin sigara dumanını filtre ederek almasındandır. Fakat sigaradan çıkan duman filtre edilmeden etrafa yayıldığından, bu ortamda bulunan kişiler sigara dumanından daha fazla etkilenmektedir. Bunun dışında sigara içilmediği zaman, sigaranın tam olarak yanmaması nedeniyle çevreye yayılan dumanının daha çok kimyasal madde içerdiğinden, daha fazla zararlı olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden hamileler sigara içmeselerde, pasif içiciliğe maruz kaldıklarında daha fazla zarar görmektedirler. Yani anne adayı kendi sigara içmese bile, çevresinde içen kişiler olursa bundan etkilenmesi daha riskli olmaktadır. Özellikle daha çok birlikte olduğu eşi gibi kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Hamilelikte sigarayı bırakmak için motive olun ve kendinizi bırakmanız gerektiğine inandırın. Bıraktığınızda sinirli olabilirsiniz, bunu engellemek için meyve ve sebze tüketiminizi arttırın. Sigarayı bırakmak için çay ve kahve içmeyi sakın arttırmayın farklı zararları olabilir. Temiz havada yürüyüşler yaparak kendinizi rahatlatın.