Gıda alışverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?


Sağlıklı yaşam için beslenmemize dikkat ediyoruz ve düzenli yemek yiyoruz. Ama bunlara dikkat etmenin yanında tükettiğimiz ürünlerin taze ve sağlıklı olmasına da dikkat etmemiz gerekir. Sokakta, açıkta ve pazar yerlerinde dökme olarak satılan, üreticisi ya da özellikleri belli olmayan gıdaları almamalı ve tüketmemeliyiz. Bunun için gıda alışverişi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz size:

Sağlık için, doğru gıda alışverişi yapmalıyız

Alışverişimizi yaparken mutlaka paketlerin üzerindeki son kullanma tarihlerini okumalı ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. İçindekiler kısmını mutlaka okumalıyız. Ürünün içeriği, kullanılan gıda bileşenlerinin ne olduğunu ve ayrıca varsa gıda katkı maddeleri de etiketlerde listelenmektedir. Yırtık ve ezik ambalajlı ürünleri satın almamaya özen göstermeliyiz. Dondurulmuş gıdaların eve taşınma süremize dikkat ederek almalı ve mümkünse satın alırken en son dondurulmuş gıdaları satın almalıyız. Konserve gıdaları satın alırken şişmiş veya son kullanma tarihi geçmiş konserveleri kesinlikle satın almamalıyız.

Meyve sebze satın alırken bozuk, çürük ve ezik olmamasına dikkat etmeliyiz. Çabuk bozulabilen et, tavuk, balık gibi besinler alışverişin sonunda almalıyız. Bunların çiğ tüketilecek besinlerle temasını önlemeli ve soğukluğu bozulmadan, hava şartlarına göre en kısa sürede buzdolabına yerleştirilmeliyiz. Satın aldığımız gıdaları temizlik malzemeleri ve böcek ilaçları ile taşımamalı ve temasını kesinlikle önlemeliyiz.


Evimizde buzdolabında veya derin dondurucuda saklayacağımız gıdaların saklanma koşullarına dikkat etmeliyiz. Dondurulmuş et ve et ürünlerini küçük parçalar halinde saklayıp tekrar tekrar çözdürme ve dondurma işlemi yapmamalıyız; bu durum etin bozulmasına sebep olur. Her gıdanın saklanma koşulu vardır buna dikkat etmeli ve uygun saklanma koşullarına göre saklamalıyız. Yemek hazırlarken çiğ ve pişmiş gıdaların birbiriyle temasını engellemeliyiz.


“Gıda kaynaklı hastalıkların küresel yükü” raporuna göre, bakteri, virüs ve parazitlerle kirlenen gıdalar, dünya genelinde her yıl 600 milyon kişiyi hasta ederken, 420 bin hastanın da ölümüne neden oluyor. Kirlenmiş gıdalardan özelikle de dünya nüfusunun yüzde dokuzunu oluşturan beş yaş altı çocukların etkilendiği belirlenmiş. Kirlenmiş gıdaların yol açtığı hastalıklar en çok Afrika ve Güneydoğu Asya’da görülüyormuş. Bu sebeple dünya sağlık örgütü, gıda tedarikinin artık ülkelerin sınırlarını da aştığına ve bu sebeple gıda güvenliğini sağlamak için hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında güçlü bir işbirliğinin kurulması gerektiğine dikkat çekmiştir.