Kategoriler
Kişisel Bakım

Dudak çatlamasına ne iyi gelir?


Sonbaharın gelmesiyle havalar soğumaya başladı. İnsanlar ne giyeceklerini, kendilerini bu havalardan nasıl koruyacaklarını şaşırdılar. Bir sıcak, bir soğuk ve hatta kuru havalar hastalıkların habercisi; kendinize dikkat edin. Kuru ve rüzgarlı havalar hastalığın yanında dudaklarınızın çatlamasına da sebep olabilir. Bu dudak çatlaklarını evde yapabileceğiniz bitkisel çözüm yollarıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak dudak çatlakları kronik bir biçimde uzun bir süredir devam ediyorsa bu durum da ciddi bir takım hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Eğer dudak çatlaklarınız bu şekildeyse mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Dudak çatlamasının nedenleri nelerdir?

Dudak çatlamasına neden olan bir çok sebep olabilir. Bunların en yaygını soğuk hava ve kuru cilt yapısıdır. Bunun yanında vücudun aşırı susuz kalması da dudak çatlamasına neden olur. Sürekli olarak dudakların ıslatılması dudak çatlamalarının en önemli nedenleri arasındadır. Bazen dudakları sürekli olarak yalamak, dudak yüzeyindeki tükürükleri kısa bir süre içinde buharlaştırır ve bu sırada dudaklar da nem kaybetmiş olur. Zaten kurumuş bir halde olan dudakların sürekli bir şekilde yeniden yalanması sureti ile ıslatılması sonucunda dudaklar önemli bir derecede nem kaybederek aynı zamanda kuruyarak çatlayacaktır. Hassas dudakların çatlamalarının başlıca nedenlerinden birisi de asitlerdir. Başta turunçgiller olmak üzere incir ile domates gibi besinlerde bulunan asitler de dudaklarda tahriş ile çatlamalara sebep olmaktadır. A vitamininin yanı sıra B2 ile B3 ve ayrıca çinko gibi vitamin ile minerallerin eksikliği de dudak çatlamasına nedenleri arasında yer almaktadır.


Halk arasında dudak çatlaması için en bilinen çözüm rujdur. Ruj yağlı yapısı sayesinde çatlakları nemlendirerek iyileşmesini sağlar. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için çatlama geçene kadar sürebilirsiniz. Çatlamış dudaklardaki ölü dokuların dökülmesini sağlayarak, doğal yumuşaklığına daha çabuk kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için iki tatlı kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı dudağınıza sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra dudaklarınızı nazikçe ovalayarak, ölü dokularını dökülmesini sağlayın. Sonra da ılık suyla yıkayın.

Salatalık yüzde 90 sudan oluşur. Bu sebeple çiğ salatalık dilimlerini dudaklarınıza uyguladığınızda dudakların nem kaybı geri kazandırılabilir. Ayrıca salatalıkta bulunan C vitamini, dudak dokusunun yapısına esneklik verir ve dudakların ihtiyacı olan nemi sağlar. Dudakların, güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından olumsuz etkilenmesini engelleyen salatalık, aynı zamanda antioksidan etkisi ile dudaklarınızı rahatlatır.

Aloe vera cilt hücrelerini yenilemesiyle günümüzde en sık kullanılan bitkiler arasındadır. Aloe vera bitkisini jel haline getirilerek dudak çatlamalarının tedavilerinde ve kuru dudakların oluşumunun engellenmesinde kullanılabilirsiniz. Bir yandan da hassas dudaklar için mükemmel bir nemlendiricidir.

Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve hint yağı çok iyi nemlendiricidir. Bunlardan herhangi birini dudaklarınıza günde birkaç kez uygulamanız, dudaklarınızın nemlenmesini sağlayarak çatlamasını önleyecektir.