Kategoriler
Spor

Fitness için kullanılabilecek spor salonu aletleri


Sağlıklı bir yaşam istiyorsak egzersiz yapmak şart. Bunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Egzersiz seçimlerimiz ise kendi amaçlarımıza ve zevklerimize bağlıdır. Kas kütlenizi artırmak ve yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız  sizin için en doğru spor kesinlikle fitness olacaktır. Fitness yapmak için evinize bir spor salonu kurmak isteyebilirsiniz ya da bir salonuna gidebilirsiniz. Bunun için hangi aletin ne işe yaradığını bilmeniz gerekir.

Bazı fitness aletleri ve faydaları

Koşu bandı: Fitness konusunda ciddi olan herkesin kolayca ulaşacağı temel bir spor aletidir. Spor salonuna gitmeyi tercih etmiyorsanız evinizde koşu bandı olması gerekir. Sabah erken veya gece geç saatte ister televizyon izleyerek, isterseniz de müzik dinleyerek evinizde spor yapabilirsiniz.

Leg press: Bu makine ise bacaklarınızı büyütmek için kullanılır. Squat hareketi kadar etkileyici ve güçlendirici bir çalıştırma aleti olan leg press, çoğu spor salonunda bulunmaktadır ve en çok kullanılan fitness aletlerinden birisidir. Ayrıca yere çömelme hareketlerine göre de sakatlanma açısından daha az risk taşımaktadır.

Leg extension: Genel bacak geliştirme için kullanılan bir makinedir. Bacak kaslarınızın çoğunu çalıştırabileceğiniz bir makine olan bu leg extension, antrenman öncesi ısınma için de kullanabileceğiniz, fitness salonlarının vazgeçemediği ve en gerekli olanlardan birisidir.

Lat pulldown: Lat pulldown, barfiks çekmekte zorluk çekenlerin sırt ve kanat bölgesini en aktif şekilde çalıştırabileceği önemli bir makinedir.


Cablesand pulleys: Bu makinede bulunan kablolarla ve makaralarla birçok bölgenizi çalıştırabilirsiniz. Örneğin; arka ve ön kol, omuz ve göğüs kaslarınızı bu makine ile geliştirebilirsiniz.

Pec deck: Göğüs sıkılaştırma makinesidir. Göğüslerinizi büyüttükten sonra sıkılaştırmanız gerekeceğinden bu aleti de kullanmanız mutlak bir şart.

Dambıl: En çok kullanılan aletlerden biri de dambıldır. Kol, göğüs ve omuz çalışmak için etkili bir alettir. Dambıllarla doğru hareketleri yaparsanız mutlaka olumlu sonuçlanacaktır. İlk başlarda üç veya dört kilogramlarla, sonra da kiloyu yükselterek devam edebilirsiniz. Bir de ayarlanabilir dambıllar vardır. Bu dambıllar küçük barlardan oluşur ve uçları ayarlanabilir şekilde dizayn edilmiştir. Çok az yer kapladıkları için tercih edilen bir dambıl çeşididir.

Halter: Uzun demirden yapılmış bir çubuğa kurulu olan halterlerin uçları açıktır ve uçlarına ağırlık plakaları takılarak birçok egzersiz hareketi yapılabilir. Bunlardan bazıları squat, bench press ve deadlift’tir.

Pilates topu: Bu toplar ile birçok hareketi yapabilirsiniz. Bedeninizi sabitlemek için size çok yardımı olacaktır. Bunun yanı sıra sabit bacak hareketlerini için de idealdirler. Pilates yayını ise bacak hareketlerinde tercih edebilirsiniz. İyi sonuçlar çıkartacaktır.

 

Ek olarak spor yaparken ve ağırlık kaldırırken eldiven kullanmanızda fayda var, bu eldivenler elinizde nasır ve kabarcık oluşumunu engelleyecektir. Bilek, diz ve dirsek sargıları çokça tercih edilenler arasındadır. Yaralanmaya karşı önlem olarak ya da ağrıyan bölgelere destek amacıyla kullanılırlar. Ağırlık kemeri ise temel bir vücut geliştirme aksesuarıdır. Kemerin amacı alt sırt kısmınızı korumak ve destek almanızı sağlamaktır.