Kategoriler
Temizlik

Duvar silmenin kolay yolları


Temizlik denilince ilk aklımıza gelen evin içinin ya da eşyaların temizliği oluyor. Oysa ev hanımlarını çileden çıkaran her an temizleyebilecekleri şeyler değil, temizlenmesi çok zor ve hatta fazla para gerektiren şeylerin temizliğidir. Evin eşyaları ve zemini her gün düzenli olarak silinir süpürülür. Ancak duvarlar temizlik yaparken pek sık aklımıza gelmez. Bahar temizliği yapılırken yılda bir ya da iki kez duvarları silmek düşünülebilir. Duvar temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusundaki fikirler duvarın hangi boya ile boyandığı ve duvar kağıdı olup olmadığı ile ilgilidir.

Duvar temizliği nasıl yapılır?

Boyalı duvarları temizlemeden önce duvarda bulunan kirleri yumuşatmamız gerekir. Bunun için duvarını temizleyeceğimiz odanın bütün camlarını kapılarını kapatarak, ortasına içinde kaynar su bulunan büyük bir kova bırakmamız yeterli olacaktır. Bir ile iki saat aralığında durması kirlerin yumuşamasını sağlayacaktır. Kirler yumuşadıktan sonra bulaşık deterjanı ve su karışımıyla duvarları silebilirsiniz. Böylece kirler tamamen temizlenir ve eğer duvarlarınızın daha geç kirlenmesini istiyorsanız nişastalı su ile silmelisiniz.

Duvarlarınızda yağlı boya ya da su bazlı boya varsa önce bol su ile yıkamanız gerekir.  Ancak yıkama imkanınız yoksa bol su ile duvarları ıslatmanız da iyi bir başlangıç olur. Duvarların her yerini ıslattıktan sonra pencereleri açıp nemli kalacak şekilde suyu biraz çekmesini beklemelisiniz. Ardından nişastalı ya da deterjanlı su ile yağlı boyalı duvarları siliniz. Bu yöntemle lekelerin çok kolay temizlendiği göreceksiniz.


Eğer duvarlarınızda duvar kağıdı varsa çok koyu lekeler oluşmaması için sık sık temizlemeniz gerekmektedir. Ayda bir kez elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla duvar kağıtlarına yapışan tozları almanız leke oluşumunu engelleyecektir. Yaklaşık üç ayda bir ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanlarını bol su ile karıştırıp yumuşak bir bezle duvar kağıtlarınızı silebilirsiniz.

Mutfak duvarlarını temizlemek diğer odalara göre biraz daha zordur. Mutfakta yemek yapıldığından, yemeklerin yağı ve salçası duvarlara sıçrayabiliyor. Bu lekeleri çıkarmak için klasik temizleyiciler bazen yeterli olmayabilir. Mutfak duvarlarınızı bol tuzlu suya batırılmış bez ya da süngerle temizlemek daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Daha uzun süredir var olan koyu kir ve lekeler içinse mutfak duvarlarının sirkeli su ile silinmesini öneririz.

Duvarlarınızın her yerini silmeyecekseniz veya sadece parmak izi bulunan yerlerini temizleyecekseniz dilimlenmiş patates duvardaki parmak izleri kolayca çıkarmanızı sağlayacaktır. Bir beze parafin sürerek de duvardaki parmak izlerini çıkartabilirsiniz.