Çocuğunuzun zekasını nasıl geliştirebilirsiniz?


Aileler dünyaya getirdikleri çocuklarının elbette sağlıklı ve zeki olmasını istiyorlar. Beden sağlıklarını korumak için aşı takviminden beslenmesine kadar birçok noktaya dikkat ediyorlar. Zekalarını geliştirici yönde de çaba sarf ediyorlar. Bunun için oyuncaklar alıyor, zeka geliştirdiği belirtilen müzikler dinletiyor ve hatta televizyon izletiyorlar. Ama çocukların zekasını en çok artıracak şey karşılıklı etkileşimdir. Çocukların sevgi dolu, sıcak bir ortamda yetiştirilmesi ve eğitiminde özel çabalar sarf edilmesi onun zekasını olumlu etkilemektedir. Anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, çocuğa zaman ayrılması ve beraber kitap okunması da faydalı olur.

Çocuğun zeka gelişimi anne karnında başlar

Anne adayları düzenli sağlık kontrolünden geçmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeli, folik asit ve omega eksikliği varsa bunlar için takviye almalıdır. Ancak bu maddelerin eksikliği yoksa, fazla alınmasının da zarara yol açabileceği unutulmamalı. Bebeğin beyin gelişimini negatif yönde etkilediği için alkol ve sigara tüketiminden uzak durulmalı. Anne adayı mümkün olduğunca stresten kaçmalı. Bu dönemde sakin, huzurlu ve güvenli bir ortam büyük önem taşıyor. Bebeğin dokunma, tat alma ve işitme duyuları anne karnındayken gelişiyor. Annenin elini karnına koyarak bebeğiyle sohbet etmesi ve gülümsemesiyle salgıladığı mutluluk hormonu bebeğini etkiliyor. Yaşamının ilk yılında anne sütüyle beslenen bebeğin zekası, mama ile beslenene göre daha yüksektir.

Zeka gelişimini etkileyen en önemli faktörlerin başında genetik faktörler gelmektedir. Ancak bunun yanı sıra çevrede bulunan uyarıcılar, aile, inançlar, kültür ve çocuğun kendi çabaları da yetenekleri geliştirmede etkili olmaktadır. Beynin her iki bölgesini de aktif çalışır hale getirebilmek için çocuğunuz günlük hayattaki işlevlerini hangi eliyle yapıyorsa diğer elini kullanmasını isteyin.


Çocuklar yeni bir kelimeyi, günde 12 kez ve 30 gün tekrarlanması ile öğreniyorlar. Çocuklarla yeni öğrettiğiniz şeyleri tekrarlayın. Bir kaç defa anlatıp geçildiğinde öğrenmesi pekişmeyecektir. Çocuklar büyüsün diye sürekli uyutulur. Sadece büyümesi değil, akıllı olması için de uyku gereklidir. Uyku, beynin dinlenme ve gelişme dönemi olduğu için çocuklarınızın uyku düzenine özen göstermelisiniz. Doğada bulunmak, çocukların konsantrasyon kabiliyetini ve üreticiliğini artırır. Çocuklarınızı yeşillik alanlara, doğaya çıkartın.

Ailenin çok ilgilendiği, dilin çok kullanıldığı ve öğretildiği çocuklar üstün zekaya sahip oluyor. Araştırmalar her yüksek kabiliyetli insanın arkasında gizli birinin olduğunu tespit etmiş. Bu kişi anne, baba ya da başka bir kimse olabilir.


Çocuğun zeka gelişimi 15 – 18 yaşına kadar devam eder, ancak bu yaşlarda tamamen son bulmaz. Yetişkinlikte çok az da olsa beyin gelişimi gerçekleşebilir. Yetişkinlerde zeka gelişimi ise ortalama 30 yaşına kadar devam edebilir. Gerekli besinlerin alımı, uyku düzeni, dil öğrenimi ve beyin egzersizleri gibi zeka geliştiriciler sürekli devam etmelidir.