Kategoriler
Kişisel Bakım

Tırnak bakımı nasıl yapılır?


İnsanlar ile olan ilişkilerimizde hep iç güzellik önemli deriz. Ama dışını beğenmediğimiz kişilerin içini merak etmeyiz. İlk görüşte istemsiz de olsa karşımızdaki kişinin eline, yüzüne, kılık kıyafetine, saçının bakımlı ve tertipli olup olmadığına bakarız. Gözlerimiz etrafına baktığında düzen, estetik ve çekicilik görmek istiyor. Bu sebeple buna önce kendi bakımımız ile başlayabiliriz. Pek fazla üzerinde durmasak da tırnaklarımızın bakımı çok önemlidir.

Tırnak bakımının önemi

Özellikle insanlarla olan ilişkilerimizde cilt ve saç bakımı kadar, tırnak bakımı da oldukça önemlidir. Ellerin güzelliği tırnak bakımından geçer. Güzel görünen eller, bakımını yaptığımız güzel tırnaklarımız sayesindedir. Tırnak bakımı fazla uğraş gerektirmeyen ve zaman almayan uygulamalarla yapılabilir.

Tırnak bakımı bütün insanların temel bakım ihtiyaçlarından biri olan tırnak kesme işlemi ile başlamaktadır. Tırnaklarınızın çatlamadan zarar görmeden kesilmesini istiyorsanız duştan sonra kesebilirsiniz. Sıcak suyun altında iyice yumuşayan tırnaklarınızı rahatlıkla kesebilirsiniz. Tırnaklarınızı oval bir şekilde kesmeniz en doğru kesim olacaktır. Tercihinize göre düz de kesebilirsiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltmeler yaptığınızda doğallığını sağlamış olacaksınız. Sonrasında kalıntıları gidermek için güzelce yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra yaptığınız tırnak bakımı daha net bir şekilde gözükecektir.

Tırnaklarınızı keserken sağa, sola sıçramaması için tırnak makasınızı ıslatarak kullanabilirsiniz. Tırnakları törpülemeye başlamadan önce krem ya da vazelin sürdüyseniz bunların iyice emilip kuruması beklemelisiniz. Daha sonra törpü işlemine başlayabilirsiniz. Törpüleme işleminde ilk olarak küt mü yoksa oval mi törpüleneceğine karar vererek ve ona göre törpüleme yapmalısınız. Tırnak bakımını yapıldıktan sonra tırnak yüzeyine koruyucu ya da tırnak kuvvetlendirici ürünler uygulayabilirsiniz.


Tırnak hastalıkları

Aslında tırnak bakımı için kesilmemesi gerekilen kütiküller, tırnağı enfeksiyonlardan koruyan bir yapıdır. Görüntü açısından sizi rahatsız ettiği için kesmek istiyorsanız önce tırnaklarınızı nemlendirici kullanmalı ve sonrasında kütiküllerinizi temizlemelisiniz. Temizleme işlemi için diğer bir tavsiyemiz ise kütikül temizleyici kremler olacaktır. Tüm bunlar bakımlı tırnaklara sahip olmak için her insanın yapması gereken işlemlerdir. Bu temel bakımları yapmayan insanlarda çeşitli tırnak hastalıkları görülebilir. Tırnak mantarı ve tırnak batması sık görülen rahatsızlıklardandır.

Tırnak mantarı ilk oluşmaya başladığında tırnağınızın renginde meydana gelen renk değişimlerinden bunu anlayabilirsiniz. Yanlış yapılan tırnak bakımından ya da enfeksiyonel bir rahatsızlık sebebiyle oluşan tırnak mantarı için ilaçlı tırnak cilaları veya antibiyotik kullanımı etkili olmaktadır. Tırnak batması ise yanlış tırnak kesimiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık için en doğrusu doktor tedavisi almanız olacaktır. Doktora gidene kadar evde geçici bir çözüm olarak tırnağınızın batan kısmının altına pamuk yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Pamuğu sıkıştırmadan önce tırnağın altını iyice temizleyip, baticon sürüp sonra pamuğu yerleştirmeniz daha iyi olacaktır.