Kategoriler
Sağlık

Sağlıklı yaşam önerileri


Sağlıklı ve uzun yaşam herkesin hayali… Ancak bu hayali gerçekleştirmek için genç yaşta önlem almamız gerekiyor. Dengeli beslenmek, egzersiz yapmak ve belirli aralıklarla sağlık taramaları yaptırmak sağlıklı yaşamanın kurallarıdır. Sağlıklı olmak, insan mutluluğundan gelmektedir. Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir durum olarak algılanır. Oysa sağlıklı olma uğrunda çaba göstermemiz gerekir. Bu durum daha doğum öncesinde başlamalıdır. Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin çoğunluğu günlük yaşamımızda uygulamamız gereken küçük ve kolay çabalardan oluşur.

Geç yaşlanmanın sırları

İlk olarak sağlıklı bir yaşam istiyorsanız düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Böylece farkında olmadığınız hastalıklarınızı öğrenerek erken önlem alabilirsiniz. Düzenli sağlık kontrolleri hem yaşam süresi, hem de yaşam kalitesi açısından çok önemlidir. Yaşınıza uygun olan egzersizi belirleyip düzenli olarak yapmanız gerekir. Bu ideal kilonuzu korumanızı sağlayacaktır, ama egzersizin yanında düzenli beslenmeniz de gerekir. İnsanlar dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda artık daha bilinçli. Bu konuda doğru hareket etmek isteyenler öncelikle bazı noktalara dikkat etmelidir:

Alınan besinlerin miktarına dikkat edilmesi gerekir. Besinler sık ve az miktarda alınmalıdır. Protein, karbonhidrat oranlarına dikkat edilmeli ve yağ sınırlaması da yapılmalı. Taze meyve ve sebzeler tercih edilmeli. Enerji kaynağı olarak dengeli tahıl ürünleri tüketilmeli ve şeker tüketimi azaltılmalı. Bunun yanı sıra su ve sıvı besin tüketimine dikkat edilmeli. En önemli olan kısımda besinlerin doğru saklanması ve doğru pişirilmesidir.


Sigara içmemeli ve içilen ortamda bulunmamalısınız. Pek çok zararlı maddeyi barındıran sigara, vücuttaki tüm organ ve sistemleri olumsuz etkileyerek hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca sigara cilt ve vücut yaşlanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine ve radyasyona çok fazla maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Bronzlaşma isteği ile uzun saatler güneş ışınlarına maruz kalmak veya solaryuma girmek cilt kanserine sebep olmaktadır. Ultraviyole ışınlarından koruyan cilt ürünlerinin yaz ve kış kullanımı çok önemlidir.

Uyku düzeniniz sağlıklı yaşamın başında gelenlerdendir. Kişinin gün içinde yorgunluğunu ve yapısal özelliklerini göz önünde bulundurarak uyku düzenini ayarlaması çok önemlidir. Düzenli uyku, vücudunuzun genç ve zinde kalmasını sağlayacaktır. Stresten uzak durmalısınız. Stres kişinin ruhsal sağlığını bozmakla birlikte, fiziksel sağlığını da etkilemektedir. Tatil yapmanın ruh ve beden sağlığına çok önemli katkıları vardır. Kısa ya da uzun tatil stresten uzak kalmanıza ve dinlenmenize yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirerek kendinizi mutlu edin. Mutluluk sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir ve her zaman kendinizle barışık olun. Bol kahkaha atın, hayata hep olumlu bakmaya çalışın.