Kategoriler
Sağlık

Hamilelik belirtileri nelerdir?


Artık anne olmaya karar verdiniz. Kendinizi hazır hissediyorsunuz ve bu durumu eşinizle paylaştınız. İki yetişkin kişi olarak ortak bir karar aldınız ve dünyaya bir bebek getireceksiniz. Bu karar ilk başta hayatınızda ne gibi değişiklikler getirecek bilemiyorsunuz. Aklınıza bebek denilince hep toz pembe hayaller şekilleniyor. Oysaki bir bebek sahibi olmanın getireceği sorumlulukların ve zorlukların farkında değilsiniz. Bu zorlukları düşünüp bütün zorlukları kabul eden kişiler bir bebek sahibi olmak için birinci aşamayı tamamlamış bulunuyorlar.

”Hamilelik belirtileri nelerdir?” sorusunu cevaplamadan önce birkaç konuyu hatırlamamız gerekiyor. Bildiğimiz gibi her kadın doğuştan doğurganlık yeteneğine sahip olarak uzunluğu üç santim, genişliği bir buçuk santim ve kalınlığı ise bir santim olup yaklaşık yedi ile ondört gram aralığında ağırlığı olan yumurtalıklarında binlerce yumurta ile birlikte dünyaya gelir. Sonradan üretimi olmayan bu yumurtalar zamanla azalır. Döllenmeye uygun yapıda 400 – 500 aralığında yumurta kalır geriye. Bu yumurtalar ise döllenmediği sürece her ay bir tane olmak üzere belli bir döngü içerisinde dışarı atılır. Adet döngüsü düzenli olan bir kadında ovulasyon olarak isimlendirilen olgunlaşmış yumurtanın serbest kalması ve yumurta kanalın ucundaki parmaksı uzantılar tarafından yakalanıp kanalın içine alınmasıyla meydana gelen yumurtlama olayı, kadının adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.  Bu olay sonrası yumurta yaklaşık olarak 12 ile 24 saat arasında canlı kalırEğer bu süre zarfı içinde bir sperm yumurta ile birleşir ve döllenme gerçekleşirse hamilelik süreci başlamış olur.

Acaba hamile miyim?

Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret olabilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir. Anne adaylarının yaşadığı hamilelik belirtilerinin çok çeşitli olması hamilelik durumunu tamamen kişiye özgü bir yapıya sokmaktadır. Hamilelik belirtilerinin çoğu anne adayı için zor geçen, onu sıkıntıya sokan ve çok da hoş olmayan bir tecrübedir. Fakat buna rağmen anne olmak isteyen bütün bayanlar hamilelik belirtilerine bir an önce kavuşmak için can atmaktadır. Herhalde insanın hayatında kusmak, baş dönmesi, bulantı ve sürekli uyku halleri gibi hamilelik belirtileri sadece hamilelik için bu kadar arzu edilen şeylerdir.


Beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, gebe olma ihtimaliniz vardır. Normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşıldığında da bunun gebeliğe işaret ediyor olma ihtimali yüksektir. Hamile kaldığınızda vücudunuzun iş yükü artmaktadır. Metabolizmanız hem sizi, hem de bebeğinizin gelişimini destekleyebilmek için hızlanır. Dolayısıyla kendinizi normalden daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılanır ve bu hormon yatıştırıcı etkisi nedeniyle yorgunluğu artırır. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyuma ihtiyacı hamileliğin en yaygın erken işaretleri arasındadır. Hamileliğin erken döneminde vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler göğüslerde büyüme, hassasiyet veya hafif ağrıya neden olabilir. Bazı anne adaylarında meme uçlarında renk değişikliği de oluşabilir. Önceden belki de başına hiç gelmeyen bayılma, baş dönmesi gibi durumlar da hamilelik belirtileri arasındadır.

Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Bunun yanı sıra bazı hamileler kokulara karşı da aşırı hassas olurlar. Bu durumda önceden rahatsız olmadığınız bir koku midenizin bulanmasına neden olabilir. İştahın artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Sürekli aç olduğunuzu hissedebilirsiniz veya bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz. Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık tuvalete çıktığınızı fark edebilirsiniz. Geceleri alışık olduğunuzdan daha çok uyanıp idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında kabızlık da görülebilir. Her ay adet döneminde yaşadığınız bel ve sırt ağrılarından farklı olarak daha çok belinde yoğunlaşan şiddetli ağrı da hamilelik belirtileri arasındadır. Ayrıca hamileliğin erken döneminde tıpkı adet dönemlerindeki gibi özellikle karında olmak üzere vücudunun genelinde şişkinlik olması da hamilelik belirtileri içinde yer alır. Bu şişkinliğin adetten mi yoksa bebekten mi olduğunu ayırt etmek oldukça zordur.

Gebeliğin en kesin belirtisi ultrason cihazıyla ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri yaşayan bir kadın ultrasonla muayene edildiğinde fetusun kesesi görülmesi gerekmektedir. Ayrıca ultrasonla bakılan bir gebenin rahim kasları da kalınlaşmış olmalıdır. Gebeliğin ilk haftalarında henüz fetus çok küçük olduğu için vajinal ultrason ile muayene tercih edilir. Fetusun durumu, kesesi ve amniyon sıvısı vajinal ultrasonla daha iyi değerlendirilir. Vajinal ultrasondan çekinen kadınlar genelde fetusa zarar vereceği ve ağrılı bir muayene tipi olduğundan şüphelenip bu ultrasonla muayene olmak istemezler. Fakat bu kesinlikle yanlış bir yargıdır. Vajinal ultrasonun rahme herhangi bir zararı olması mümkün değildir ve ayrıca hiç ağrılı bir muayene değildir.