Kategoriler
Spor

Zumba dansı zayıflatır mı?


Dans ile yapılan sporlar hem eğlenceli vakit geçirmenize, hem de kalori yakmanıza yardımcı olur. Kadınlar dans etmeye bayılırlar. Zumba, kadınlar tarafından günümüzde çok tercih edilen bir spordur. Kelime anlamı ise hızlı hareket etmek demektir. Zumba, içerisinde birçok dans barındıran bir spordur. Dans ve aerobik figürler içerir. Latin dansları eşliğinde yapılan salsa, hip – hop, mambo, samba ve oryantal gibi farklı dansları barındıran bir fitness programıdır.

1990 yılında Kolombiyalı dansçı ”Beto Perez” tarafından keşfedilmiştir ve çok hızlı bir şekilde yayılmıştır. Zumbanın dünya çapında kısa bir sürede tanınması da her türlü dansları içerisinde barındırıp, grup halinde hareket edilmesidir. Tek kişilik yapılan bir spor değildir, gruplar halinde ve müzik eşliğinde yapıldığından çok eğlencelidir. Müziğin melodisiyle yapılan hareketler efor sarf etmenizi sağlayarak sizi fazla kalorilerinizden arındırmaktadır. Her yaştaki insanın yapabileceği bir spordur. Zumba dansının amacı eğlenceli bir şekilde vücudu sıkılaştırmak ve esneklik kazandırmaktır. Eğlenceli bir spor olduğu için stresinizi atmanıza da yardımcı olur.

Zumbanın faydaları nelerdir?

Ayrıca zumba vücudunuza fit bir görünüm katar. Kilo vermenizi sağlar ve vücudunuzu sıkılaştırır. Siz dans ederken farketmeseniz de bütün vücut kaslarınız çalışır. Bir zumba programında ortalama 600 – 1000 kalori yakabilirsiniz. Kemiklerinizi de kuvvetlendiren bu program sağlıklı ve güçlü olmanızı sağlarken kalp ritminizi de düzene sokmaktadır.

Zumba dansının temel amacı kendinizi müziğin ritmine kaptırıp zayıflamaktır. Tabi bu amaca ulaşmanızı sağlayan figür ve adımlar zumba kursları sayesinde öğrenilmekte ve eğlenceli bir şekilde uygulanmaktadır. Düzenli bir şekilde kurslarınıza devam ettiğiniz sürece sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Zumba dansının kursları kişinin kendini rahat hissetmesini sağlayan bir salonda yapılmaktadır. Bu sebeple zumba kurslarına gittiğinizde kendinizi hafif hissedeceğiniz eşofmanları veya taytları tercih edebilirsiniz. Hareketli bir dans olduğu için cildinizin nefes alabileceği ve teri emen kıyafetler tercih etmeniz önemli noktalardan biridir. Ayrıca zumbanın en önemli aksesuarı spor ayakkabılar. Zıplayacak ve hoplayacaksınız; dolayısıyla ayaklarınızın rahat etmesi çok önemli.


Zumba dansı hareketli olan her şarkı ile yapılabilmektedir. İster mezdeke, ister roman havası ya da isterseniz türkçe pop şarkılar tercih edebilirsiniz. Zumbanın diğer fitness programlarından farkı eğlenceli olması ve vaktin nasıl geçtiğinin anlaşılmamasıdır. Ders biter ama siz zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. İlginç olan kısım ise ders bitiminde yorgun olmazsınız aksine çok daha enerjik olursunuz.

Zumba dansı ile ilk tanıştığınızda dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Kurs alacağınız yere gittiğinizde ilk olarak eğitmenleriniz ile tanışmalı ve programınızın nasıl olacağını belirlemelisiniz. Eğitmenlerinize neden bu dansı tercih ettiğinizi ve sonuç olarak ne beklediğinizi belirtin. İlk seferde adımları tutturamazsanız yeteneksiz olduğunuzu ya da bu dansı yapamayacağınızı düşünmeyin. Genel olarak kimse ilk derste adımları doğru yapamıyor. Bu biraz zaman gerektiriyor. Son olarak eğitmenlerinizden memnun kalmazsanız bunu mutlaka dile getirin.