Nişan bohçasına neler konur?


Damat hazırsa ve kız istendiyse sıra gelmiştir nişana… İşte hayatınızın en güzel heyecanları başlıyor! Mutluluğa giden yolda heyecanla ilerlerken, bir yandan da hazırlıkların telaşı sizi strese sokmasın. Adım adım yapacaklarınızı planlarsanız hiç sıkıntı çekmeden bu günleri mutlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Çiftler evliliğe giden uzun yolda pek çok hazırlık yaparlar. Bunlardan en önemlisi de nişan bohçası hazırlığıdır.

Adetlerimize göre kız tarafının damada, erkek tarafının da geline hediyeleri olur. Buna ”Nişan bohçası” denir. Kimi yörelerde gelin ve damadın anne, baba ve kardeşlerine de küçük bir bohça hazırlanır. Günümüzde bazı çiftler bu tip masraflardan tasarruf ederek kendileri için harcamayı tercih edebilir. Eğer siz karşılıklı olarak nişan bohçası verilmesini kararlaştırdıysanız işte alınması gerekenler için size bir liste:

Gelinin nişan bohçasına koyulması gerekenler

Gelinin bohçasını hazırlarken ilk olarak gecelik takımını almanız gerekiyor. Sonrasında iç çamaşırı, terlik ve çorap, makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri, parfüm ve deodorant, ayna ve tarak seti alarak bohçaya koymalısınız. Nişan günü giymesi için gelininize elbise bir çift ayakkabı ve bir tane çanta almalısınız. Ayrıca takı seti almayı da unutmayın. Aldığınız eşyaları koymak için nişan sepeti ya da çeyiz sandığı tercihi size kalmış. Bohçayı süslemek için tül ve çiçekler almalısınız. Eşyaları koymak için ayrıca saten bohça almanız gerekiyor. Tercihe göre ek olarak bohçaya eşarp, patik, lif, seccade ve havlu da koyabilirsiniz.


Damadın nişan bohçasına konulması gerekenler

Damadın nişan bohçasına ise ilk olarak takım elbise için gömlek ve kravat almalısınız. Ayrıca takım elbiseye uygun ayakkabı ve çorap almanız gerekiyor. Sonrasın kemer, cüzdan ve mendil seti alarak bohçaya koymalısınız. Pijama takımı, iç çamaşırı, tıraş seti, temizlik ve bakım ürünleri, bornoz ve havlu, terlik de bohçaya koymanız gerekenlerin başında geliyor.

Nişan bohçasıyla ilgili önemli hatırlatmalar

Gelin bohçası sandıkta da olabilir bohçada da. Burada unutulmaması gereken nokta bohçada olacaksa süslenmesi gerektiği. Erkek bohçası ise bavul ile götürülür. Bohçalar aynı gün de yapılabilir, birer hafta arayla da. Bohça günü kız evinde yemek hazırlanabilir. Kız alışverişe kayın validesi ile birlikte gider. Genelde adet böyledir. Aile bireylerine de bohça içinde hediyeler ilave edilebilir. Bu da geleneklere göre değişmektedir.


Evleneceğiniz kişi ile birbirinizi sevdiniz ve evlilik kararı aldınız. Artık ailelerin tanışma zamanı geldi. Gelin veya damat adayınıza söz ve nişan adetleri konusunda soru sormayı ihmal etmeyin. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için hazırlıklı olmalısınız. Bölgelere göre söz nişan adetleri değişebilir. Türkiye’de söz ve nişan adetleri konusunda bir standart yoktur. Bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bazı yörelerde nişan ve söz bohçalarının içerikleri ve beklentileri de birbirinden farklı olabilir. Örneğin söz kesmek için gittiniz. Her şey yolunda gitti söz kesildi ve o an bir takı merasimi başladı. “Aman Allah’ım nereden bilecektim!” demeyin. Önceden mutlaka eş adayınızın bir aile büyüğünden söz ve nişan adetleri konusunda bilgiler alın.