Çocuğunuzun meslek seçimi


Aileler çocuklarının bütün yaşamları boyunca mutlu ve başarılı olmalarını isterler. Bunun için her zaman ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazırdırlar. Çoğunlukla aileler bu konuda bir şeyler yapmak isteseler de, çocuklarını nasıl desteklemeleri gerektiğini bilmezler. İyi bir eğitim almanın hayatta başarılı olmaları için en iyi temel olduğunu düşünürler. Buna inanarak da okuldaki başarılarına odaklanırlar. Ama çocuğun meslek seçimine ilgisi okul öncesi dönemde başlamaktadır. Ailenin okul öncesi dönemden başlayarak çocuklarının ilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında neler yaptıklarını gözlemlemeleri gerekir.

Meslek seçiminde ailenin katkısı

Meslek seçimi kişinin toplumdaki yerini, yaşam standartlarını ve sosyal çevresini etkilediğinden çok önemli bir süreçtir. Bu kararı verirken genel olarak aileler yanlış yapmaktadır. İyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmek için ailenin çocuğunu çok iyi tanıması gerekir. Kardeş veya komşu çocuklarla kıyaslamaya girmek çok yanlış olacaktır. Kendi yaşamlarında gerçekleştiremediklerini çocuklarının yaşamlarında gerçekleştirmeye çalışmak veya baba mesleğinin sürdürülmesini sağlamaya çalışmak da yapılan hatalar arasındadır. Birilerinin hatırı için çocuğu bir meslek seçimine zorlamakta yanlıştır. Çocuk başarılı olsun diye ailenin yaptığı bu yanlışlar, çocuğun aileden uzaklaşmasına da sebep olabilmektedir.

Ergenlik dönemine denk gelen meslek seçimi ailenin gözünden kaçırmaması gereken bir durumdur. Bu dönemde okul öncesinden gelen ilgilerinin yanında, meslekleri tanımaya yönlendirerek rehberlik etmek ve zorlayıcı olmak yerine çocuğunun kendisini tanımasına yardımcı olmak gerekir. Her zaman son kararı aileler vermeye çalışır ama doğru olan çocukların kararıdır. Çünkü seçilecek meslek kendilerinin değil çocuklarının mesleğidir.


Anne ve babanın çocuklarına yaşam sorumluluğu kazandırmaları gerekmektedir. Aile içinde verilen bazı görevler çocuğun sorumluluk kazanmasına ve karar verebilme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bunun da çocuğun doğru mesleği kendisinin seçmesine katkısı olacaktır.


Çocuğunuza toplumda mesleklerin çok sayıda olduğunu açıklayarak yardımcı olmaya başlayabilirsiniz. Değişik meslek gruplarını anlatarak meslekleri tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Mutlaka çocuğunuzun mesleklere karşı cinsiyet kalıplarıyla yaklaşmasını önlemelisiniz. Meslekleri doğru ve eksiksiz öğrenmesi için imkanlar sağlamasınız. Mesleğin sadece hayatı kazanmak için olmadığını, severek ve isteyerek yaptığı işte mutlu ve başarılı olacağını anlatın. Çocuğunuzun ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu meslek konusunda uzmanlardan da yardım alabilirsiniz. İlgi duyduğu faaliyetleri yapması için çocuklarınıza fırsatlar vererek kendilerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Aileler her zaman çocuğun en iyi mesleği seçmesine yardımcı olacak kişilerdir. Bu yüzden çocuklarınızın bir birey olduğunu, yetenekleri ve hedefleri ile kendilerine has bir kişilik sahibi olduklarını unutmamalısınız.