Beslenme çantasında neler olmalı?


Okul heyecanı yeniden başladı. Çocukların okul başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisi dengeli beslenmeleri. Doğru hazırlanmış bir beslenme çantası çocukların sağlıklı büyümesini ve gelişmesini etkiliyor. Aileler de haklı. Bugüne kadar yanlarında rahatlıkla besledikleri çocukları artık okullu oldu ve yemeklerini okulda yiyecekler. Bu yazımızda göz bebeğiniz olan çocuklarınızın beslenme çantalarını nasıl hazırlamanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Çocuklarınız günün en önemli zamanını artık okulda geçirecekler. Bu yüzden doğru ve sağlıklı beslenmeleri çok önemli. Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolu, içine bütün besin gruplarından en az bir çeşit olmasıdır.

Kahvaltının önemi

Yeterli ve dengeli beslenme çocukların gelişimini etkileyeceğinden beslenme çantasında bulunanlar önemlidir. Okul çağındaki çocuklara doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, onların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerinin temelini oluşturur. Doğru bir başlangıç hayatları boyunca aynı şekilde devam etmelerini sağlar. Yetişkinler için de, çocuklar için de kahvaltı en önemli öğündür. Sağlıklı, doğru ve yeterli yapılan kahvaltı beyinin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Kahvaltı için yumurta, vücut için tüm proteini karşıladığından beslenme çantasının içinde olması gerekenlerde ilk sıradadır. Peynir ve süt protein ihtiyaçlarını karşılayan besinler arasındadır. Karbonhidrat ihtiyaçlarını ise ekmek ile karşılayacakları için ikinci besin olarak beslenme çantasına konulmalıdır. Zeytin, badem ve ceviz gibi yağlı tohumlar da yağ gereksinimlerine katkıda bulunacağından çantanın içindekilere eklenmelidir.


Çocukların beslenme çantaları yerine okuldaki bol yağlı ve mayonezli sandviçleri ya da abur cuburları tercih etmemeleri için onların ilgisini çekici bir beslenme çantası hazırlamak çok önemlidir. Çocuklar kolay yiyebildikleri börek ve poğaçaları çok severler. Aileler evde yaptıkları az yağlı hamur işlerinin içine çocukların tabakta yemeği sevmediği sebzeleri koyarak tüketmelerini sağlayabilirler. Yanına eklenen bir kase yoğurt ile sevdiği mevsim meyvesi de iştahını açacaktır.


Bu menünün yanı sıra peynirli tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış tost ve kendi doğradığınız meyveler ile hazırlanmış meyveli yoğurt da iştah açıcı olacaktır. Yanına yağlı tohumlardan da ekleyebilirsiniz. Yağlı tohumlar B grubu vitaminleri, mineraller, yağ ve protein içerdiğinden çocukların birçok ihtiyacını karşılayacaktır. Bunlara alternatif olarak yine tam tahıllı ekmek ile hazırlayacağınız tavuklu veya ton balıklı, bol yeşillik ve domatesli sandviçin yanında ayran ile kuru meyveden oluşan bir menü de hazırlayabilirsiniz. Ayran yerine sütlü tatlıları da tercih edebilirsiniz. Çocuklarınızın daha çok hoşuna gidecektir. Çantasına su koymayı da unutmamalısınız. Alternatif olarak taze sıkılmış meyve suyu ekleyebilirsiniz.