Squat nasıl yapılır?


Squat özellikle kalça kaslarını harekete geçiren, kalçanızın daha iyi bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan bir spor dalı olmakla birlikte karın kaslarını, en çok da bacak kaslarını çalıştırarak daha düzgün bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

Doğru squat hareketi nasıl yapılır?

Squat hareketinizi ağırlıkla birlikte yapıyorsanız, ağırlığı düzgün yerleştirdiğinize emin olmalısınız. Başınız her zaman dik olmalı ve ileriye doğru bakmalıdır. Sırtınız olabildiğince dik ve göğüsleriniz yukarıya bakmalıdır. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olmalıdır ve ayak uçlarınız tam karşıyı göstermelidir. Yavaş yavaş aşağıya çömelmeniz gerekir. Hızlı hareket etmek bacak kaslarınıza zarar verebilir. Hareket ederken üst vücudunuz şekil değiştirmemeli ve inebildiğiniz kadar aşağıya inip aynı şekilde geri kalkmanız gerekir. Bacak, basen ve kalça kaslarınızı çalıştıran squat, o bölgedeki yağların yakılmasına da yardımcı olur. Yanma ve ya ağrı gibi şikayetleriniz olduğunda ara vermeniz gerekir. Squat hareketi selülit oluşumunu da engellemektedir.


Çömelme hareketlerinden oluşan squat sporu özellikle spor aletlerine gereksinim duyulmadığı için kolayca yapılabilir. Spor koçu eşliğinde ağırlıklarla da uygulanabilir. İlk olarak squat antremanlarınızda kalça ve basenlerinizi biraz toparlamayla başlayabilirsiniz. Ayaklarınızı 45 derece açı ile bacaklarınızı da kalçalarınızın genişliğinde açmalısınız. Başınızı dik tutmalı ve sırtınızı dümdüz tutarak poponuzu dışarıya çıkartmalısınız. Sırtınızı hiç bükmeden aşağıya çömelmeli ve tekrar kalkmalısınız. Hareketleri ayna karşısında yapmanız, doğru yaptığınızı görmek açısından sağlıklı olacaktır. Hareketleri yapmayı öğrendikten ve vücudunuzu alıştırdıktan sonra aletlerde uygulamaya başlayabilirsiniz. Squat alt vücut kaslarınızı geliştirmenizde size yardımcı olacak bir spordur. Kan dolaşımı hızlandırır ve metabolizmanızı harekete geçirir. Fitness hareketlerinin vazgeçilmezidir.


Squat’ın faydaları nelerdir?

Squat sporunu düzenli olarak yaptığınızda karın, bacak ve kalça kaslarınızı forma sokan squat hareketleri sizi çok daha güzel bir görünüme kavuşturacaktır. Ayrıca bu hareketler ile kalçanızı sarkık ve gevşek halinden daha sıkı ve daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Squat aynı zamanda bacak ve karın kaslarınızı da sıkılaştırır. Aslında tüm kaslarınızı çalıştıran bir spordur. Günlük hayatımızda birçok işimiz için bacak kaslarımıza ihtiyaç duyarız. Ama bacak kaslarımız çok gelişmediği için gün içerisinde eğilip kalkarken, herhangi bir yere uzanırken zorluk çekebiliriz. Squat özellikle bu gibi durumlara çözüm olur. Günlük hareketlerimizde çok daha rahat etmemizi sağlar. Spor yapmanın yağ yakımı açısından da büyük önemi vardır. Squat özellikle kas kütlesi arttırdığı için yağ yakımını da arttırır.Gün içinde televizyon izlerken, uzanırken ve mutfakta dolaplara eğilirken birçok işleminizi yaparken squat hareketlerini uygulayabilirsiniz.