Kategoriler
Beslenme

Sağlıklı beslenme için öneriler


Sağlıklı beslendiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedecek, daha sağlıklı ve mutlu olacaksınız. Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenme demektir. Vücudumuzun düzenli çalışması için yağlar, karbonhidratlar, vitaminler, proteinler ve minerallerden yeterli miktarda almamız gerekir. Vücudumuzun hepsine ihtiyacı vardır. Sadece yağlar ve karbonhidratlardan alırsak yanlış beslenmiş oluruz. Bu noktada beslenme piramidi hayatınıza büyük kolaylık getirecektir.

Beslenme piramidi beş ana besin grubundan oluşmaktadır. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlayarak, daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru ilerlemektedir. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir. Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için bize yardımcı olacaktır.

Yeterli ve dengeli beslenme

Karbonhidratlar sıklıkla tüketmemiz gereken gıdalardır. Pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır.

Mineraller sağlıklı yaşamımız için gereklidir. Sebze ve meyvelerde bulunan mineraller sağlıklı diş, kemik ve cilt yapısı için önemlidir. Kalp ritmimizi ve kan basıncımızı da düzenlerler.

Proteinler vücudumuzun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kaslarımızı güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein ette ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

Yağ ve şeker en az tüketmemiz gereken gıdalardır. Fakat A, E, D ve K vitaminlerini bulundurdukları için sağlığımız açısından yeteri kadar yenmesi önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer almaktadır.

Yemek yeme alışkanlığımız vücudumuzun bedensel ve zihinsel faaliyetini etkilediği için düzenli beslenmek önemlidir. Besinsiz kalmak düşünme ve kavrama yeteneğimizin azalmasına sebep olur. Hafıza kayıplarına neden olduğu da görülmüştür.

Sağlıklı beslenmek için çok özel koşullara gereksinim yoktur, besinlerin satın alınmasından itibaren doğru şekilde saklanması, pişirilmesi ve tüketilmesi yeterli olur. Her yaşta beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. ‘’Çocuk o yesin’’ tabiri çok yanlıştır. İlerleyen yaşlarında ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bunun için herkesin yeterli ve dengeli beslenmenin bilincinde olması gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu başta obezite, kalp hastalığı, diyabet ve yüksek kolestrol hastalıklarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.


Sağlıklı beslenme için önemli ipuçları

Sağlıklı beslenmek için her öğün taze meyve ve sebze yemelisiniz. Tam taneli tahıl ürünlerini tüketmelisiniz. Ayrıca bu sırada şeker ve şekerli besinleri daha az tüketmelisiniz. Lifli besinleri, sağlıklı yağları ve güvenli gıdaları tercih etmelisiniz. Tuz kullanımınızı azaltmalısınız ve alkol almaktan kaçınmalısınız. Hepsini yaparken fiziksel aktiviteler ile beslenmenizi dengede tutmalısınız.

Sağlıklı beslenme konusunda besinlerin üstlendiği rol büyük. Peki, gün içinde karşımıza çıkan besinlerden hangileri doğru veya hangileri yanlış. Tümüne hakim olmak biraz zaman istiyor ancak sizler için aklımıza gelen en sağlıklı besinleri, faydaları ile birlikte kaleme alalım istedik. İşte o besinlerden bazıları ve faydaları:

En sağlıklı besinler

”Siz meyve sadece vitamindir” diye biliyorsunuz ama birçok faydası var: Portakal, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kivi antioksidan koruma sağlar. Nar C vitamini ve potasyum içerir. Ahududu kalp sağlığınıza destek olur ve obeziteyi önler. Yaban mersini gözlerinizi korur ve yüksek kan şekerinizi düşürür. Greyfurt kansere karşı faydalıdır ve cildinizi temizler. Mandalina diyabet ve kalp hastalıkları riskinizi azaltır. Avokado kalp hastalığı riskinizi azaltır ve muz kalbi koruma özelliği olan potasyum kaynağıdır.

Sebzelerin ve tahılların da aralarında çok faydalı olanları bulunmakta bunlardan birkaçı: Domates kansere karşı olan enzimlerinizi güçlendirir. Patlıcan kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Pazı magnezyum bakımından zengindir. Mantar kanserle mücadelede etkili bir antioksidandır. Lahana kemiklerinizi güçlendirir. Brokoli vücudunuzu zehirli toksinlerden arındırır. Rezene antioksidan özelliği vardır. Tatlı patates A vitamini deposudur. Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Şeker pancarı yüksek tansiyon ve yüksek kolestrolünüzü düşürmenize yardımcı olur. Ispanak folik asit kaynağıdır. Yüksek miktarda A vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, çinko ve selenyum içerir. Karnabahar kanserle mücadelede vücudu güçlendirir. Kara lahana cildiniz, gözünüz ve dişleriniz için faydalıdır. Soğan manganez ve potasyum kaynağıdır. Bal kabağı hücreleri geliştirir ve gözünüzü korur. Tuna balığı beyninizi geliştirir. Somon balığı cilt kanserini azaltır. Tam buğday ekmeği sindirim sisteminin sağlığını korur. Kümes hayvanı eti B vitamini bakımından zengindir. Yulaf ezmesi bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ceviz kalp sağlığına faydalıdır. Badem kolestrolünüzü düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirilir. Yumurta sinir sisteminin sağlığı ve hücre yapısının sağlığı açısından faydalıdır. Ayrıca son larak yoğurt da bağırsağı düzenleyen faydalı bakterileri güçlendirir.