Kategoriler
Çocuklar

Prematüre bebekler hakkında merak ettikleriniz


Normal şartlarda gebelik sürecinin 40. hafta bitiminde sonlanması gerekir. Gebelikte 37 – 40 hafta arası normal karşılanırken, gebeliğin 37. haftasından önce doğan bebekler ”Prematüre” olarak adlandırılır. Prematüre bebeklerin bakımı kilosu ve sağlık sorunları sebebiyle zor olabilir. Buna ek olarak prematüre bebeklerin bazılarının bakıma ihtiyaçları oldukları için hastanede kalmaları gerekebilir. Prematüre bebeklerin ağırlığı, normal bebeklere göre daha azdır. Doğdukları haftalara göre sınıflandıracak olursak: 24 – 31 hafta aralığı ileri derece prematüre, 32 – 35 hafta aralığı orta derece prematüre ve 36 – 37 hafta aralığı sınırda prematüredir. Ağırlığına göre 2500 gramdan az ise düşük doğum ağırlığı, 1500 gramdan az ise çok düşük doğum ağırlığı, 1000 gramdan az ise ileri derecede düşük doğum ağırlığı olarak adlandırılıyor.

Prematüre doğumun nedenleri

Annenin gebelik sırasındaki hatalı tercihleri prematüre doğuma sebep olabilir. Gebelikte sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı hatalı tercihlerdir. Annenin aşırı stresli olması ve doğru beslenememesi de prematüre doğuma sebep olmaktadır. 18 yaşından küçük olan gebelikler ve 35 yaş üstü gebelikler prematüre riski taşımaktadır. Sık gebelik prematüre doğum sebeplerinden biridir. İki doğum arasındaki süre en az iki yıl olmalıdır.


Annede bulunan kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıkları erken doğum için risk taşımaktadır. Annede hipertansiyon olması durumunda, kan dolaşımından beslenen bebek olumsuz etkilendiğinden erken doğum gerçekleşebilir. Annede hipertansiyon varsa aynı zamanda bebeğin kilo alımı da geri kalır.

Rahmin küçük olması ya da rahim tümörü gibi hastalıklar prematüre doğuma sebep olabilir. Rahmin yumuşaması ve genişlemesi sonucunda rahim fetüsü taşıyamaz ve erken doğuma sebep olur. Doğum sayısı çoğaldıkça erken doğum riski de artmaktadır. Plesentanın bozukluklarında da prematüre doğumlar gerçekleşebilir. Plesenta rahmin alt kısmına yerleşmesi halinde gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahim gerilmeye başlar ve erken doğuma sebep olur.

Prematüre bebek hastalıkları

Solunum yetersizlikleri ve beyin kanamaları prematüre bebeklerde genel olarak ilk günlerde yaşamı en çok tehdit eden sorunlardır. Sindirim sistemi bozuklukları, enfeksiyon, kansızlık, nörolojik aksaklıklar, görme ve duyma organlarında kayıp da prematüre bebeklerde görülebilen rahatsızlıklardır. Bazı prematüre bebekler eve gittiklerinde oksijene ihtiyaç duyabilirler ve solunumun durmaması açısından izlenmeleri gerekir. Bu durum evde oksijen tüpü, gerekli hortumlar ve diğer özel donanımın bulundurulması anlamına gelmektedir. Prematüre bebeklerin enfeksiyondan korunması gerekir. Bulundukları ortamın ve ellerinizin temizliği enfeksiyon riskini azaltacaktır. Sıklıkla doktor kontrolleri yapılmalı ve aksatılmamalıdır.