Kategoriler
Sağlık

Menopoz belirtileri ve tedavisi


Kadınlarda görülen ve belirli bir yaş aralığında ortaya çıkan geçiş döneminden bahsedeceğiz bugün size. Kadınların korkulu rüyası olan menopoz dönemini rahatlatmak mümkün. Bir kadının adet görmediği süre üst üste 12 ay olmuş ise menopoza girmiş olarak kabul edilir. Menopoz kelime anlamı olarak, adet kanamalarının kesin olarak bitmesidir. Menopoza giriş yaşı dünya geneline bakıldığında 45 – 53 arasında değişmekte olup ortalama 51 yaş olarak belirlenmiştir. Ülkemizde ise yapılan araştırmalarda menopoz yaşı 46 – 48 arası bulunmuştur.

Menopoz nedir?

Menopozun tanım olarak üç tipi vardır. Dışarıdan hiçbir müdahale yapılmaksızın 40 yaş ve üzerinde ortaya çıkan menopoz ”Doğal menopoz” olarak adlandırılır. Eğer adet görmekte olan bir kadın, yaşı ne olursa olsun tıbbi müdahale sonucu yumurtalıkları çıkartılarak menopoza girmişse ”Cerrahi menopoz” olarak adlandırılır. 40 yaşına ulaşmadan menopoza girilmesi durumuna ise ”Erken menopoz” adı verilir. Menopoz, kadın hayatında yumurtalıkların hormon üretme fonksiyonlarının bitmesiyle oluşan bir süreçtir. Erken menopoz her on kadından birinde görülmektedir. Menopoz bir hastalık olmayıp, kadın hayatının önemli bir geçiş dönemidir.

Adetten kesilme ile birlikte kan seviyelerinde düşüş görülür. Buna bağlı olarak menopozun ilk belirtileri sıcak basması ve gece terlemeleridir. Bu belirtiler kişiden kişiye hafif veya şiddetli olarak değişmektedir. Küçükte olsa bazı kişilerde bu şikayetlerin hiç biri görülmez. Diğer belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir: Uyku düzensizliği, eklem ağrıları, yorgunluk, sinirlilik ve duygu durumu değişiklikleridir.


Menopoz tedavisi

60 yaşından önce menopoza girdiyseniz ve menopoz süreniz beş yılı geçtiyse hormon tedavisi doğru bir seçim olacaktır. 45 yaşından önce menopoza girdiyseniz ya da idrarda yanma ve sık enfeksiyon oluyorsa tedavi olmanız gerekir. Tedaviye başlangıçta düşük doz önerilir, eğer şikayetiniz devam ederse doz arttırılır. 60 yaşının üstündeki hastalara ve menopozun üzerinden on yıl geçtiyse kesinlikle hormon tedavisi uygulanmamalıdır.

Doğal menopoz tedavisinde östrejen ve progestoron tedavileri yeterli olacaktır. Gece terlemesi ve ciddi ateş problemlerinizi ortadan kaldıracaktır. Cerrahi menopozdaki kadınlarda sadece östrejen tedavisi yetmektedir. Tedaviler esnasında yıllık jinokolojik kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Hormon tedavilerinin haricinde antidepresanlar menopozu atlatmakta yardımcı olabilir. Menopoz atlatıldıktan sonra ilk yollarda kemik kaybı ortaya çıkabilir. Bu dönemde alkol ve sigara tüketiminizi azaltmanız gerekmektedir. Düzenli egzersiz ve doktorunuzun vereceği kalsiyum, kemik kütlenizi korumakta yardımcı olacaktır. Yılan otu ülkemizde en çok kullanılan bitkisel menopoz ilacıdır. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu ilacın doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Bu ilaç prospektüsünde belirtildiği üzere menopozda görülen sıcak basması, terleme, uykusuzluk, vajinal kuruluk, sinirlilik, depresyon gibi şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

Menopozdan geri dönüş mümkün değildir. Menopoza giren kadınların gebe kalamayacağı ortadadır. Fakat yumurta nakli ile gebe kalınabilir. Bu yöntem Türkiye’de yasaktır.