Koltuk nasıl temizlenir?


Koltuk temizliğinde önce kumaşın türü, sonra kirlilik düzeyi önemlidir. Bunları belirledikten sonra uygun temizlik malzemelerini seçip temizliğe başlanabilir. Birkaç tane basit püf nokta ile koltuğu yıpratmadan temizlemek mümkündür.

Koltuk kumaşının tipine göre temizleme yöntemini belirleyebiliriz. Sağlam yapısı, şıklığı, renk ve model çeşitliliği nedeniyle yaygın olarak tercih edilen kumaş döşemeli koltuklar; kullanım sıklığına göre belli aralıklarla temizlenmelidir. Dip köşe temizlik yapılacağı zaman koltuk temizliği düşündüren detaylardan biridir. Ama evde tam anlamıyla hijyenik bir alan oluşturulması için koltukların iyice temizlenmesi şarttır. Bu sebeple koltuk kumaşına uygun bez ve temizleyiciler kullanarak koltuk temizliği kolaylıkla yapılabilir. Günümüzde pek çok koltuk takımının kılıfı, temizlik kolaylığı sağlamak amacıyla fermuarlı ya da düğmeli şekilde yaptırılıyor. Bu tür koltukların kılıfları pratik bir şekilde çıkartılıp yıkanabilir.

Çamaşır makinesi ile zahmeti azaltın

Pamuklu, keten veya polyester karışım kumaşlar çamaşır makinesinde uygun sıcaklık ve yıkama programı kullanılarak yıpranmadan kirlerinden kurtulabilirsiniz. Ancak kadife, süet, deri, saten gibi kumaşlara sahip koltuklar ve boncuk, pul, işleme detaylı koltuk kılıfları ise daha hassas yöntemlerle temizlenmelidir. Bu kılıflar makinede yıkanmamalıdır. Kuru temizleme yöntemiyle ya da suya basılarak temizlikleri sağlanabilir.


Doğal içerikli sabunlar bize koltuk temizlemede yardımcı olacaktır. Koltuk temizliğinde arap sabunu istenilen sonucu elde etmemizi sağlayacaktır. Sabunu suda eriterek ya da koltuğun üzerine nemli bezle uygulayarak kullanabiliriz. Sabun kalıntıları kalmaması için sıcak su ile iyice durulanması gerekmektedir. Sonuç tertemiz koltuklar olacaktır.

En önemli noktalardan biri deterjan seçimidir. Kumaş türüne ve temizlik ihtiyacına göre doğru deterjanları seçmemiz gerekir. Doğal yöntemler ile koltukları temizlemek için sirke ya da karbonatlı su kullanılabilir. Koltuklar, koltuk yıkama makinesi ile temizlenecek ise onlar için üretilmiş özel deterjanlar kullanılmalıdır. Koltuklarınızda tükenmez kalem veya keçeli kalem lekesi varsa lekenin üzerine diş macunu sürüp bekletebilirsiniz. Lekenin kolayca çıkmasını sağlayacaktır. Ağartıcı deterjanlar koltukların rengine ve döşemesine zarar verip aşınma yapabilir. Mutlaka uygun deterjanlar kullanmalıyız ki koltuklarımıza geri dönüşü olmayan zararlar vermeyelim. Leke çıkartmak için limon kolonyası ve yağsız saç spreyi de kullanabilirsiniz. Deri koltuklarınız içinde bir ölçü keten tohumu ve bir ölçü beyaz sirkeyle hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz. Hem temizler, hem de parlaklık verir.


Koltuklar temizlenmeye başlamadan önce mutlaka iyice süpürülmeli. Evde evcil hayvan varsa tüyleri koltuğa yapışmış olabilir. Bu tüylerden kurtulmak için yapışkanlı bant ya da tüy toplama rulosu kullanabilirsiniz. Süpürme işleminden sonra en uygun malzemeler ile temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra odayı iki, üç saat kadar havalandırırsanız koltuklar daha çabuk kuruyacaktır.