İdeal gebelik yaşı kaç?


Eski dönemlerde annelik yaşam şartları, toplum ve kültürel sebeplerden dolayı genellikle erken gerçekleşmekteydi. Şimdi ise kadınlar önce kariyerlerini, sonra da özgürlüklerini düşünüyorlar. Tabi maddi durumu da gözardı etmiyorlar. Ancak bu duruma fizyolojik ve psikolojik olarak bakıldığında ideal bir hamilelik yaşı vardır. Adet dönemi başlayan her kadın anne olabileceği gibi, önemli olan ideal yaşın yanında olgunlaşmadır. Gebelikte en önemli hususlardan biri yaştır. Gebe kalmak için en ideal yaşlar 21 – 35 arasındaki yaşlardır. Her doğum arasında iki yıl olmalıdır. Tabi sağlıklı bir gebelik için hormon düzeylerinin, yumurtalık ve rahmin yapısının durumu iyi olmalıdır. Kadınlarda bu yaş aralığı en kaliteli yumurtanın elde edildiği dönemdir ve hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zamandır.

Doğum yaşı en geç kaç olmalı?

18 yaşın altındaki gebeliklerde ölü doğum ve düşük ağırlıklı doğum tehlikesi bulunmaktadır. 35 yaşın üstündeki kadın sağlıklı ise problem yaşanmayabilir. Eğer anne 38 yaşın üzerinde ise bariz riskler olur. Gebelik ne kadar erken yaşlarda olursa, bebekte down sendromunun gelişme olasılığı o kadar düşük olacaktır. Doğurganlık kapasitesi yaş arttıkça azalır. 38 yaşın üstünde gebelik yüzde ona  düştüğünden ideal gebelik yaşına uyulması gerekir. İlerleyen yaşlarda görülen yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gebeliği olumsuz etkiler.

Kadının yaşı ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi azalır. Yumurtalık kalitesindeki azalmaya bağlı olarak gebelik şansı azalır ve düşük yapma olasılığı yükselir. Hipertansiyon ve diyabet gibi gebeliği riske sokabilecek hastalıkların oranı artar. İleri yaş gebeliklerinde, bebekte gelişme geriliği ve erken doğum görülme ihtimali daha yüksektir.


Mutlaka ileri yaşta gebelik düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyler vardır: Beslenmenize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Her besin grubundan yeteri kadar almalı ve düzenli beslenmelisiniz. Düzenli egzersiz yapmalı ve ideal kilonuzu korumalısınız. Gebeliğinizin ilk üç ayında folik asit takviyesi yapmalısınız, 12. haftasından itibaren ise D vitamini takviyesi ve 16. haftasından itibaren de demir takviyesi almalısınız. Sigara ve alkol kullanmamalısınız. Eğer tansiyon ya da şeker hastalığınız varsa önce tedavi olmalı sonra gebeliği düşünmelisiniz.


Hamile kalmayı planlayan anne adayları, kendi annelerinin menopoz yaşını öğrenmelidirler. Eğer anneniz erken bir yaşta menopoza girdiyse, doğurganlığını da erken yaşta kaybetti demektir. Bu durum sizin için de aynı şekilde gerçekleşebilir. Buna göre menopoz yaşı tahmin edilmeli ve ideal gebe kalma yaşı belirlenmelidir.