Kategoriler
Genel

Evcil köpeklere tuvalet eğitimi


En yakın dostumuz olan evcil hayvanların büyük sorunlarından biri tuvalet eğitimleridir. Eğer köpeğiniz olduğu yerde turlar atmaya başladıysa tuvaleti gelmiş olabilir. Emin değilseniz bile bu durumlarda dışarı çıkartıp hayvanınızı gezdirin. Dışarı çıkarken tasma kullanmanız köpeğinizin neden çıktığını hatırlamasına sebep olur. Eve döndüğünüzde tasmayı çıkarmanızı da ödül olarak algılar.

Doğru yer, doğru zaman

Köpeğinizin mamasını her gün aynı saatte vermeye özen gösterin. Tuvaletini yapması için sürekli aynı yere götürün ki orası onun için alışkanlık haline gelsin. Tuvaletini doğru yere yaptığı zamanlar da onu sevin, hatta ödüllendirin. Tuvaletini yanlış yere yaptığını gördüğünüzde ona zarar vermeyin. Ellerinizi birbirine vurarak, hayır diye bağırdığınız zaman o sizi anlayacaktır. Evinizin bir bölgesine tuvaletini yaptıysa orayı mutlaka güzelce temizleyin. Temizlemezseniz köpeğiniz orayı tuvalet alanı olarak görüp devamlı tuvaletini yapacaktır. Köpekler her faaliyetlerinden sonra tuvalet ihtiyacı duyarlar. Sıklıkla dışarı çıkartırsanız tuvaletini dışarı yapmaya alıştırmanız daha kolay olacaktır.

Önemli olan sizin köpeğinizi gözlemlemenizdir. Köpeklerin ne zaman tuvaletlerini yaptıkları az çok bellidir. Örnek verecek olursak; oyun oynadıktan sonra ya da yemek yedikten sonra. Bu nedenle belirli bir düzen oluşturursanız rahat edersiniz. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı olduğunu ima edecek davranış değişikliklerine dikkat edin. Bu hareketleri yaptığı zaman onu tuvaletini yapması gereken yere götürün. Yavru köpeklerde gece tuvalet ihtiyaçlarını gidermesini beş saatten fazla geciktirmeyin. Bilinçli bir eğitime rağmen köpeğiniz tuvaletini yuvasına veya evin herhangi bir yerine yapıyorsa bir sorun var demektir. Böyle durumlarda köpeğinizin sindirimini kontrol edin, sağlıklı olup olmadığından emin olun gerekirse veterinere başvurun.


Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra, dışkısının temizlenmesi sizin sorumluluğunuzdadır. Her zaman yanınızda bir poşet bulundurun. Köpeğiniz ihtiyacını giderdikten sonra poşete elinizi geçirin ve dışkıyı aldıktan sonra diğer elinizle poşetin ağzını tutup çekiniz. Poşetin ağzını bağlayıp çöpe atınız.

Her şeyden önce evinize uzun süreli yaşaması için aldığınız canlının başka bir canlının bebeği olduğunu ve yapacağı tüm hareketleri sevgiyle karşılayacak bir annesi olduğunuzu unutmamalısınız. Evde her dakika köpeğinizin tuvaletini temizlerken tuvalet eğitimi gözünüze imkansız gibi görünse bile, bir gün bir bakacaksınız ki köpeğiniz asla eve tuvalet yapmayan akıllı bir dost olmuş.

Tuvalet eğitimi sırasında yapılan yanlışlar

Fazla mama vermek ya da mama çeşidini değiştirmek köpeğinizin sindirim sistemini bozar ve tuvalet saatlerini değiştirir. Ayrıca mamasını düzensiz vermek veya geceleri mama vermek de düzeninin bozulmasına sebep olur. Evinizin içine yanlışlıkla tuvaletini yaptığında cezalandırmak. Köpeğinizin idrar kokusuna benzeyen amonyak ile temizlik yapmak. Bahçeli evde köpek besliyorsanız, kapıyı açık bırakıp kendisinin gidip gelmesini beklemek. Bu maddeler başlıca tuvalet eğitimi sırasında yapılan hatalardır. Eğitimi biz verdiğimiz için her şeye bizim dikkat etmemiz gerekir. Unutmayalım ki onlar sadece köpek değil bizim ev arkadaşlarımız.