Kategoriler
Moda

Pırlanta satın alırken nelere dikkat edilmeli?


Pırlanta deyince hiç şüphesiz herkesin aklına ilk olarak “evlilik teklifi” gelir. Bu çok özel günü unutulmaz kılanlardan biri de seçilmiş olan pırlanta tek taş yüzüktür. Burada tam olarak pırlantanın büyüklüğü veya fiyatından ziyade, anlam ve önemi doğal olarak daha fazla ağır basıyor. Birçok kişi için evlilik yolunda ilk kez tanışılan pırlanta, daha sonraki dönemlerde ise takı tercihlerinin yerini alıyor, fiyat skalası da oldukça geniş olduğu için bazı önemli kuralları öğrenmek gerekiyor. Burada aklınızda tutmanız gereken en önemli şey 5C kuralı. Peki, 5C kuralı nedir? Cut, Carat, Clarity, Color ve Certificate. Yani Türkçesi ile kesim, ağırlık, berraklık, renk ve sertifika.

Pırlanta seçiminde 5C kuralı

Öncelikle bilmenizi isteriz ki pırlantanın bir markası olmak zorunda değil. Önemli olan nokta tamamen 5C kuralına endeksli. Belirli normlar dahilindeki tüm ürünler aynıdır. Taşların nitelikleri her zaman belirlidir. İki mağaza arasında kimi zaman 3-4 kat fiyatlar olabilir. Satın alma yapacağınız yer size taş değerlerini gösteren bir sertifika veriyorsa alışveriş yapmanızda bir sakınca yok. Tabi çok yüksek değerdeki alışverişlerde uluslararası sertifika aramak da mantıklı bir yol olabilir. Adı sanı bilinen, yıllardır semtinizde bu işi yapan firmalardan da fiyat almanızı tavsiye ederiz. Şimdi başlıklara biraz daha derinlemesine inelim.

Cut: 5C kuralının ilk maddesi olan Cut yani kesimdir. Büyük olarak kesilen taşlar hem ağırlığı itibariyle, hem de doğadaki bulunabilirliği yönünden fiyatı artırır. Şöyle örnekleyelim; 0.40 Carat olarak kesilen bir tek taş yüzük ile üzerinde 0.80 Carat yani daha küçük parçalarda kesilen birçok taş bulunduran bir yüzük kıyaslamasında, tek taş daha pahalı gelecektir. Hatta günümüzde daha güçlü bir tek taş görüntüsü için birçok küçük taş parçasının bir araya getirilmesi yoluna da gidilmektedir. Tek taş yüzüklerde zaten taş kesimi bellidir. Beş taş, tam tur ve fantezi ürünlerde modele göre değişiklik gösterecektir. Işığın yansıması ve taşın gösterişi üzerinde Cut faktörünün yani işçiliğin etkisi yüksektir.

 

Carat: Carat bir ağırlık birimidir. 1 Carat 200 miligrama denk gelir. Evet, düşük bir ağırlık ancak 1 Carat‘lık bir tek taş yüzüğü incelediğinizde aslında hiç de düşük olmadığını göreceksiniz. ? Cut başlığındaki yaklaşıma benzer şekilde tek bir 0.40 Carat taş yerine 0.40 Carat ağırlığa sahip ve onlarca taş içeren bir yüzüğe sahip olma maliyeti daha düşüktür. Tek taş dışındaki ürünlerde de küçük taş kullanımı sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bugün bir tek taş yüzüğü 0.03 Carat olarak seçebileceğiniz gibi 3-4 Carat olarak da bulabilirsiniz ki dediğimiz gibi bu nokta tamamen bütçenize endeksli.


Clarity: Berraklık bir diğer önemli mevzu. Taşların temiz görünümde olması değerini artırır. Eğer bir pırlanta sahibiyseniz incelemeye kalkmayın çünkü sizin işiniz bu değil. Berraklığı yüksek olan üründe ışık daha güzel bir şekilde yansır. Tabii fiyat üzerinde etkisi var ancak genelde kolay bulunabilir olanları ve en dengeli olan seçenekler VSveya SI olarak karşımıza çıkacaktır. VS‘den daha yüksek gruptakiler ciddi şekilde pahalılaşır ve SI’dan sonra da kirlilik artmaya başlar. Dediğimiz gibi VS üzeri genelde laboratuvar ortamında anlaşılabilecek kalitededir. Günlük yaşamınızda kimse ne kullandığınızı anlamaz.

Color: Pırlantanın rengi olur mu? Olur. En şeffaf olanı D renktedir. Bunlar genelde üst düzey müşteriler için ayrılır ve bulması güçtür. Bir tatmin meselesi olarak düşünebilirsiniz. Genelde FGH ve I renk seviyeleri denge olarak en iyisini sağlar. I‘dan sonra ise zaten sararma başlar ve ürünler pırlanta olsa bile değerli olmaktan çıkar. Burada da gözün F ve I seviyesini bile anlayabilmesi zordur. Hatta en iyi kuyumcu bile normal şartlarda D ve I arasındaki farkı bile ciddi bir ışık ortamında ürüne bakmadan söyleyemez. Bu nedenle dengenin dışına çıkmamakta fayda var.

Certificate: Sertifika, 5C‘nin son maddesi. Sertifikası olmayan hiçbir ürüne pırlanta denemez. Sertifika bir ispattır ve taşların niteliğini de unutmamanızı sağlar. Beş haneli bir alışveriş yapmıyorsanız uluslararası sertifikaları düşünmeyin. Zincir mağazalar veya semt kuyumcuları da siz istemeden dahi bunu size ürünün yanında verecektir.

Genelde pırlanta deyince akla yüzük gelir. Yüzüğü gösteren bir diğer dinamik ise montürdür. Montür yüzüğün halkası anlamına gelir. Altında 8 ayar ile 18 ayar olarak değişir ve bazen de gümüş olabilir. Çok iyi bir taş seçmiş olsanız bile montür ile tamamlayamıyorsanız yüzüğün bir anlamı kalmamış olacaktır. Evlilik teklifi gibi ilk aşamalarda standart tip bir montür seçilebilir ancak sonrasında eşinizin de beğenmesi gerekiyor. Bu açıdan pırlantayı spontane bir hediye listesinden çıkartmanız faydanıza.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir